Bonapeti.rs»Članci»Hranljive Namirnice»Perga (pčelinji hleb)

Perga (pčelinji hleb)

Iliana AngelovaIliana Angelova
Početnik
447
Perga *p;elinji hleb

Osim meda, pčelin nudi još mnogo prirodnih proizvoda sa širokom primenom u medicini, kozmetici, stomatologiji, farmaciji. Među njima je i supstanca koja se zove perga, ali poznata i pod drugim imenima - ambrozija i pčelinji hleb. Kao i drugi pčelinji proizvodi, perga ima niz koristi, koje se mogu naučiti i efikasno koristiti u mnogim uslovima.

Opis i dobijanje perge

Perga, poznata i kao pčelinji hleb, u suštini je polen koji je sačuvan pomoću enzima i pčelinjeg meda. Pčele radilice stavljaju polen u ćelije saća, nabijajući ga dok ne zauzme 2/3 ćelije.

Nakon nekog vremena u uslovima bez vazduha u košnici i na temperaturi od 33-35°C, visoke vlažnosti i pod delovanjem enzima, bakterija i kvasca, nakuplja se mlečna kiselina. Ona konzerviše smesu, u kojoj polen prolazi kroz fermentaciju mlečnom kiselinom. Biološki i hemijski procesi u smesi dovode do strukturnih promena u polenu. Kao rezultat toga, školjke žitarica se uništavaju i korisne supstance postaju dostupne.

Stoga je lekovito delovanje perge mnogo jače od delovanja polena. Takođe je boljeg ukusa i sviđa se čak i maloj deci.

U košnici, perga služi kao hrana za leglo pčela i jedini je izvor aminokiselina za njih.

Zajedno sa tim, trajnost perge se značajno povećava. Proizvod daje vrlo dobar rezultat prilikom lečenja tako ozbiljnih bolesti kao što su hepatitis, ciroza, anemija, kardiovaskularne bolesti i druge. Proizvod daje vrlo dobar rezultat prilikom lečenja tako ozbiljnih bolesti kao što su hepatitis, ciroza, anemija, kardiovaskularne bolesti i druge.

Perga se vrlo dobro apsorbuje u organizmu zbog fermentisanih sastojaka i sadrži velike količine korisnih peptida i slobodnih aminokiselina koje povećavaju biološku vrednost proizvoda. Hemijski sastav perge je zaista izvanredan.

Hemijski sastav i nutritivna svojstva perge

P;elinji hleb

Perga nije inferiorna po svom sastavu i nutritivnim svojstvima u odnosu na druge pčelinje proizvode. Sadrži osam esencijalnih aminokiselina, skoro 50 enzima, vitamine - A, E, C, P, K, sve B vitamine, sve minerale, uključujući najvažnije - kalijum, kalcijum, magnezijum, gvožđe i jednu posebno važnu supstancu - heteroauxin, poznatu kao supstanca rasta, mnogo ugljenih hidrata.

Fermentacija takođe proizvodi korisne probiotike.

Perga takođe sadrži sterole, koje ljudsko telo pretvara u vitamin D, koji je potreban hormonu odgovornom za zdravlje kostiju. Samo 2 grama perge dnevno je dovoljno da se osigura dobro zdravlje kostiju i mišića.

Ostali sastojci u proizvodu su arahidonska, linolna, linolenska kiselina, odgovorna za muški reproduktivni sistem.

Nutritivna vrednost perge je 3 puta veća od one kod polena i 9 puta jača od dodataka ishrani sa polenom, što je čini superhranom i profilaktičkim, kao i lekovitim sredstvom za telo. Svojim bogatim sastavom, perga reguliše procese održavanja života u organizmu.

Zbog promena koje prolazi, perga je slabiji alergen od polena i pogodna je i za ljude koji su skloniji alergijama.

Zdravstvene koristi perge

- Izvor vitamina A koji poboljšava vid

Uz dnevni unos od oko 5-6 grama perge tokom oko mesec dana, daje telu rezerve retinola /vitamina A/, posebno kada nedostaju karotenoidi;

- Izvor je sterina koji telu daju vitamin D

Vitamin D, koji je toliko neophodan za organizam, dobijamo od sunčevih zraka. To se može učiniti i kroz pergu. Sadrži sterine, koji se u ljudskom telu pretvaraju u vitamin D. On je važan za čvrstoću kostiju.Sa 2 grama perge dnevno, telo može biti zadovoljeno vitaminom D, koji sprečava bolesti koštanog sistema;

- Izvor vitamina E

Perga je odličan izvor vitamina E, štiteći membranske lipide od oksidativnih oštećenja, a to je važno prilikom sunčanja. Nedostatak vitamina E izražava se u apatiji, slabljenju skeletnih mišića, motoričkim poremećajima, neurozama i dr.;

Vitamin E se smatra odličnim pomoćnikom jačeg spola za povećanje libida. Dnevna doza za ovu svrhu je 5 grama perge;

- Izvor vitamina C

Količina vitamina C u pergi određena je poreklom polena od kojeg je napravljen. Smatra se da je polen cveta najbolji izvor vitamina C, sa čak 2 miligrama po gramu polena. Ljudskom telu je potrebno 5-6 grama perge dnevno za dobijanje potrebnog vitamina C;

- Prisustvo vitamina B kompleksa

Perga sadrži sve B vitamine, uključujući i vredan vitamin B12. Nedostatak vitamina iz grupe B negativno utiče na zdravlje sa poremećaima, oticanjem udova, bolom u nogama, neurozom itd.;

- Izvor dragocenih kiselina

Perga sadrži arahidonsku, linolnu i linolensku kiselinu. Hormoni odgovorni za muški reproduktivni sistem zavise od njih. Stoga se perga koristi u lečenju polne slabosti;

- Izvor aminokiselina

Ovaj prirodni proizvod sa širokom primenom u narodnoj medicini sadrži ceo spektar esencijalnih aminokiselina, održavajući zdravlje u optimalnom stanju. Brzo zaceljuju rane, jačaju imunitet, jačaju skelet i mišiće, održavaju alkalno-kiselinsku ravnotežu u telu;

Primena perge

Perga

Pčelinji hleb se preporučuje kod bolesti kao što su anemija, bolesti nervnog i endokrinog sistema, gastrointestinalnog trakta, uključujući gastritis, kolitis i čireve na želucu.

Preporučuje se uzimanje perge u slučaju smanjenog imuniteta, gripe i zatajenja srca.

Proizvod ima pozitivan efekat kod poremećaja moždane cirkulacije, srčanog udara, moždanog udara, hepatitisa, alergija, alkoholizma i zavisnosti od droga za podršku telu.

Pčelinji hleb povećava težinu i podstiče rast tela. Pogodan je proizvod za povećanje telesne težine sportista.

Smanjuje toksičnost i stoga se koristi u različitim vrstama trovanja, obično u kombinaciji sa propolisom.

Podstiče zacelivanje rana i zaustavlja rast tumora. Takođe normalizuje mikrofloru kod čoveka.

Perga uspešno čisti organizam od toksina, snižava holesterol, povećava apetit i generalno obnavlja organizam. Pčelinji hleb ima dokazano antibakterijsko i antioksidativno dejstvo.

Pacijenti sa bolestima jetre, kao i onima probavnog sistema, visokim krvnim pritiskom, visokim holesterolom, aterosklerozom, sa bolestima urinarnog trakta, kardiovaskularnog i nervnog sistema treba da budu zainteresovani za pergu.

Unos i doziranje perge

Profilaktička doza dnevno je 3-5 grama, što je jedna kašičica. Uzima se sisanjem pre obroka. Efekat dolazi od dejstva pljuvačke. Ona rastvara pčelinji hleb i tako njegova apsorpcija počinje od sluzokože usta i jednjaka. Nakon uzimanja perge, potrebno je pola sata ne jesti i ne piti vodu. Trajanje unosa je 1 mesec, nakon čega se isto vreme odmara.

Pergu mogu uzimati deca starija od 3 godine. Za njih su doze oko ¼ doza odraslih.

Čuvanje perge

Kada se perga ukloni iz saća, čuva se u tegli na hladnom mestu. Može se koristiti u svim slučajevima kada se preporučuje i uzimanje pčelinjeg polena, jer pruža brži efekat za kraće vreme.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas