Magična slatkoća i prirodni nalet energije je ono što dobijamo odmah čim probamo pčelinje proizvode. Tečno zlato, kako se naziva med, i ostali pčelinji proizvodi su pravo prirodno blago, jer na jedinstven način kombinuju u sebi sve supstance korisne za organizam - vitamine, minerale, enzime, antioksidanse, koji jačaju imunitet.
Bilo da je u pitanju maska za lice sa medom, pčelinji polen u smutiju ili tinktura propolisa ujutru, pčelinji proizvodi su toliko široko primenljivi da su Ajnštajnove reči potpuno ozbiljne, kada je upozorio da ako pčele nestanu, čovečanstvu preostaje 4 godine života.
Dobro je znati svojstva svih pčelinjih proizvoda i njihove hranljive i lekovite mogućnosti.
Koji su pčelinji proizvodi
Pčela nam daje pravo prirodno bogatstvo proizvoda, pogodnih za hranu i lekove, za kozmetičke potrebe ili kao sirovine za industriju.
Od rada pčela dobijamo med, polen, propolis, pergu, matični mleč, vosak i pčelinji otrov. Svaki od njih ima svoje rezervisano mesto u lečenju pčelinjim proizvodima sa bezbroj koristi. Detaljno upoznavanje sa svima njima je korisno za svaku osobu.
Prirodni med
Svi dobro poznaju slatki ukus zlatnog meda i razumeju da je to jedan od najboljih prirodnih lekova. Med se proizvodi konzumiranjem biljnog nektara, koji pčele mešaju sa enzimima. Ovu delimično svarenu supstancu one povrate i to je med. Čuvaju ga u košnici kao brzi izvor energije.
Sastav meda
Najpoznatiji pčelinji proizvod je izvor vitamina, minerala i antioksidanasa. Sadrži sve vitamine B, provitamin A, kao i C, K, E.
Od makro i mikroelemenata sadrži magnezijum, kalijum, kalcijum, natrijum, fosfor, hlor, sumpor, cink, jod, bakar i gvožđe.
Od proteinskih jedinjenja sadrži enzime, hormone i druge biološki aktivne supstance.
Njegova glavna komponenta je, međutim, voćni i grožđani šećer, koji čini 75 odsto sastava i minimalne količine jednostavnog šećera.
Zdravstvene koristi meda
Med se odlikuje antibakterijskim, antimikrobnim, antiinflamatornim i imunostimulišućim svojstvima. Odličan je lek za ublažavanje bolova u grlu, pomaže u borbi protiv prehlade, sprečava sezonske alergije i smanjuje rizik od Helicobacter pilori - bakterije koja napada sluznicu želuca i dovodi do čira.
Med je odlična zamena za beli šećer i bolja je alternativa za zaslađivanje hrane i pića. Takođe je lek za opekotine i može se primeniti direktno na zahvaćeno područje kako bi se sprečilo stvaranje plikova i ubrzalo zarastanje.
Njegov sastav čini ga nezamenljivom hranom za bolesne i iscrpljene osobe, kao i za one koji se bave teškim fizičkim i psihičkim radom. Koristan je za decu jer povećava hemoglobin u krvi, povećava telesnu masu i poboljšava opšte stanje organizma.
Postoje različite vrste meda koje se biraju prema koristima koje se od njega traže.
U kozmetici je deo maski za kožu i kosu, šampona, sapuna, seruma i drugih proizvoda za negu tela.
Perga ili pčelinji polen
Pčelinji polen se naziva i perga i veoma je fin polen za reprodukciju biljaka. Pčele ga sakupljaju zadnjim nogama i nose u košnicu za hranu kao glavni izvor proteina.
Sastav pčelinjeg polena
U sastavu pčelinjeg polena nalaze se:
- Lako svarljivi proteini, koji čine oko 40 odsto ukupnog sastava;
- Vitamini;
- Minerali;
- Esencijalne aminokiseline;
- Enzimi;
- Ugljeni hidrati;
- Masne kiseline.
Koristi od pčelinjeg polena
Ovaj proizvod se smatra najjačom hranom u prirodi. Sadrži sve esencijalne aminokiseline, a sadržaj proteina prevazilazi sve životinjske namirnice. To je superhrana za energiju i oporavak mišića.
Polen ima antiinflamatorna, antitumorska i antimikrobna svojstva. Štiti srce, tako što smanjuje količinu masnoća u krvi.
Može se dodati u sve vrste eliksira, smutija, posipati preko ovsenih pahuljica ili muslija, kao i staviti na tostirani hleb. Ne izaziva alergije.
Pčelinji vosak
Pčele radilice imaju voštane žlezde i luče pčelinji vosak, koji se koristi za pravljenje saća u košnici. Da bi dobile 30 kvadratnih centimetara ovog voska, pčele prelaze razdaljinu jednaku 6 obima oko zemlje.
Koristi od pčelinjeg voska
Ovaj proizvod iz košnice ima antimikrobni efekat i smiruje iritacije kože. Uglavnom se koristi spolja, pomešan sa biljem i esencijalnim uljima za pravljenje melema.
Njegova glavna upotreba je u industrijske svrhe, za kozmetičke proizvode i izradu sveća, za pakovanje kao alternativu plastici, za zaptivanje pukotina i za obradu prirodnog drveta.
Propolis
Propolis je smola koju luči drveće za samolečenje. Pčele sakupljaju ovu smolu da poprave svoju košnicu. Zove se i pčelinja smola. Deluje kao antibiotik za pčele i štiti i košnicu i njene stanovnike od buđi, gljivica i bakterija.
Sastav propolisa
Pčelinji proizvod propolis sadrži obilje vrednih jedinjenja:
- Flavonoidi;
- Fenoli;
- Terpeni;
- Benzoeve kiseline;
- Aromatična ulja;
- Vitamini.
U sastav pčelinje gline uključeno je oko 300 vrsta različitih korisnih supstanci koje imaju širok spektar korisnih delovanja - za jačanje kapilara, za podsticanje energetskog metabolizma u tkivima, za borbu protiv slobodnih radikala, za smanjenje nivoa lošeg holesterola, za jačanje rana, za održavanje zdravlja usne duplje, za podsticanje imuniteta. Propolis duguje ove mogućnosti svojim antiinflamatornim, antimikrobnim, antivirusnim, antitumornim i ojačavajućim svojstvima.
Koristi se kao sprej ili tinktura, a ponekad se u med dodaje i propolis.
Matični mleč
Matični mleč je proizvod sličan mleku, proizvod koji pčele radilice proizvode da bi nahranile maticu i njene larve. Zahvaljujući njemu, kraljica polaže do 2 hiljade jaja dnevno.
Sastav matičnog mleča
Ovaj proizvod sadrži:
- Značajne količine proteina;
- 22 aminokiseline, uključujući sve esencijalne;
- Vitamine - A, C, D, E, grupe B, folnu kiselinu;
- Korisne supstance - kolagen;
- Enzime;
- Minerale.
Koristi od matičnog mleča
Kao i drugi pčelinji proizvodi, matični mleč ima velika antiinflamatorna, antioksidativna, antimikrobna i imunostimulativna svojstva. Može usporiti proces starenja, produžiti život, stimulisati proizvodnju kolagena. Za stimulaciju mozga i pamćenja, za zaštitu mentalnog zdravlja.
To je zdrav dodatak koji je pogodan za mešanje sa medom.
Pčelinji otrov
Pčelinji otrov prema svim studijama ima lekovita svojstva. Poznat kao apiterapija, pčelinji otrov se koristi kao lek za autoimune bolesti i zapaljenske procese.
Koristi od pčelinjeg otrova
Veruje se da ubod pčele povećava dotok krvi u zahvaćeni organ i ima analgetički efekat na bol ili upalu. Ova vrsta terapije se koristi za kardiovaskularne probleme pod strogim medicinskim nadzorom. Posebna pažnja je potrebna jer postoje ljudi koji su alergični na pčelinji otrov.
Komentari