Glukagon

Glukagon

Među hormonima koje proizvodi telo, važno mesto zauzima glukagon, koji proizvodi pankreas. Njegova funkcija u organizmu uglavnom je povezana sa ugljenim hidratima, a odatle i sa kontrolom šećera u krvi. Njegovi nivoi u organizmu se smanjuju ili povećavaju u zavisnosti od konzumirane hrane.

Uloga glukagona u telu

Glukagon proizvode alfa ćelije u pankreasu i oslobađaju se u krvotok. Zbog toga ima moć da reguliše nivo šećera u krvi. Njegovo delovanje na jetru izražava se u nekoliko pravaca.

- Glikogen u jetri pod dejstvom glikogena pretvara se u glukozu i obezbeđuje telu energiju. Proces je poznat kao glukogenoliza;

- Podržava proizvodnju glukoze iz izvora koji nisu ugljeni hidrati, kao što su na primer aminokiseline. Ovaj proces je poznat kao glukoneogeneza;

- Smanjuje proizvodnju glukoze u jetri tako da se cela količina može izlučiti u krvotok i tako održavati nivo glukoze i u krvi;

- Takođe razgrađuje masne naslage, pri čemu se dobijaju ketoni. Ovo je čuvena ketoza koja je karakteristična za keto dijete.

Visoki nivoi glukagona

Glukagon i šećer u krvi

Postoji retka vrsta tumora pankreasa koji se naziva glukagonom u kojem pankreas počinje da luči previše glukagona. Rezultat je dijabetes, tromboza u venama, naglo mršavljenje, osipi na koži.

Niski nivoi glukagona

Kod deficita sekrecije glukagona stiže se do niskih nivoa šećera u krvi, zato što ih snižava insulin. Tada se hormon veštački ubrizgava putem injekcije u telo kako bi se regulisali nivoi šećera u krvi.

Glikogenoliza kao proces vezan za glukagon

Definicija glikogenolize je razlaganje molekula glikogena u glukozu. Prosti šećer se koristi za proizvodnju energije. Jedan molekul glikogena sadrži maksimum 30 hiljada povezanih jedinica glukoze.

Glikogenoliza je proces koji se odvija u ćelijama jetre i nastaje kada je telu potrebna energija. Počinje sa niskim nivoima šećera u krvi. Hormoni glukagon i adrenalin ga podstiču. Prilikom opadanja šećera u krvi, najčešće u trenucima gladovanja, lučenje glukagona se povećava. Smanjuje se lučenje insulina. Kada se jednom izluči, glukagon odlazi u jetru i tamo stimuliše glikogenolizu.

Glukoneogeneza kao proces povezan sa glikogenom

Metabolički proces kroz koji telo proizvodi glikogen iz izvora koji nisu ugljeni hidrati naziva se glukoneogeneza. To je obrnuti proces glikogenolize.

Glukoza je jedini izvor energije koji mozak koristi, kao i iz testisa i bubrega. Između posebnih obroka, telo često koristi svoje zalihe glikogena kako bi obezbedilo energiju ako su koncentracije glukoze u krvi nedovoljne.

Glukagon i insulin

Alfa ćelije koje luče glukagon okružuju beta ćelije, koje su pak izvor insulina u telu. Ovo pokazuje da su ova dva hormona usko povezana. Oni zajedno rade na kontroli šećera u krvi. Glukagon se oslobađa iz tela kako bi se sprečio nivoima šećera u krvi da padnu nisko.

Insulin se oslobađa kako bi se sprečio nivoima šećera u krvi da postanu previše visoki.

Dva procesa - snižavanja i povećanja šećera u krvi nazivaju se hipoglikemija i hiperglikemija.

Delovanje insulina

Glukagon se izoluje iz više proteina

Hrana koja sadrži mnogo ugljenih hidrata tokom varenja se razlaže u glukozu. Veći deo nje odlazi u krvotok i povećava nivo šećera u krvi. Ovo je znak za pankreas da proizvode insulin.

Insulin signalizuje ćelijama da preuzmu glukozu iz krvi. Pošto je put glukoze kroz ćelije, šećer u krvi se smanjuje. Oslobađanje glukagona zavisi od:

- Niskih nivoa glukoze;

- Konzumiranja više proteina;

- Adrenalin, koji je drugi važan hormon borbi sa niskim nivoima šećera u krvi.

Zaključak je da hormon glukagon ima ključnu ulogu u nedostatku dovoljne količine hrane u organizmu. On podstiče telo da koristi nagomilane masti za energiju.

Glukagon i ketoza

Naše telo je prilagođeno da koristi različite molekule kao izvore energije. Najpristupačnija od njih je glukoza. Mitohondrije u ćelijama razgrađuju molekule na brz i efikasan način.

Prilikom konzumiranja hrana i piće sa ugljenim hidratima, šećer u krvi raste i pokreće insulin. On izvlači glukozu iz krvotoka u ćelije kako bi je koristio za proizvodnju energije. Cilj keto dijete je da se ovaj proces izbegne i da se sačuva insulin.

Kod deficita glukoze, glukagon signalizira mitohondrijima da sagorevaju masti za energiju. Prilikom ove razgradnja masti u jetri formiraju se mali molekuli koji se zovu ketoni, ali većina ćelija tela može da koristi ketone za energiju. Ovaj proces promene izvora energije naziva se ketoza.

Primena glukagona kao lekovitog sredstva

Kada se primenjuje kao lek, glukagon predstavlja sintetički oblik hormona u ljudskom organizmu. Uzima se u obliku tableta ili ampula. Može da se primenjuje kao podkožne injekcije kod hroničnih bolesti. On deluje brzo, u roku od 10-15 minuta i predstavlja neku vrstu predbolničke pomoći pre dolaska lekara.

Lečenje glukagonom se koristi kod teške hipoglikemije. Jedan od karakterističnih simptoma stanja uključuje glad, bolove u stomaku, hladan znoj, gubitak koncentracije, ubrzan rad srca, mučninu, povraćanje, tremor, slabost, poremećaje vida i još mnogo toga. Kod prvih simptoma preporučuje se konzumiranje hrane ili pića koja sadrže šećer. Može da se uzme i tabletica glukagona za kontrolu napada kod hipoglikemije. U slučaju gubitka svesti usled odložene reakcije, potrebno je ubrizgavanje glukagona kako bi se iskontrolisalo stanje.

Lečenje glukagonom se može koristiti i za neka druga stanja kao što su trovanje, sistemske bolesti, ali pod medicinskom kontrolom.

Neželjena dejstva lečenja glukagonom

Neželjene reakcije na lečenje glukagonom nisu česte, ali ipak treba je potrebno da se obrati pažnja ukoliko se pojave mučnina, povraćanje, vrtoglavica i ošamućenost. Moguć je takođe i osip na koži, alergijske reakcije, palpitacije, gubitak svesti. Pošto neki lekovi ne deluju dobro sa glukagonom, neophodno je da se ne koriste zajedno, kao i alkohol, opojne supstance. Takođe se ne preporučuje upotreba glukagona tokom trudnoće, kao i tokom dojenja.

Preporučene doze glukagona

Glukagon se uzima u zavisnosti od uzrasta i kilograma. Prosečne doze za ubrizgavanje su:

Osipi i glukagon

- Kod odraslih - 1 miligram

- Za decu iznad 6 godina i više od 20 kilograma - 1 miligram

- Za decvu ispod 6 godina i ispod 20 kilograma - pola miligrama

Doze za unos kroz usta se izračunavaju između 4 i 20 grama u zavisnosti od težine. Ova pojedinačna doza se može ponoviti nakon 15 minuta u odsustvu očekivanog rezultata.

Lečenje glukagonom ne predstavlja rizik za pacijenta i predstavlja sredstvo koje spašava život kod teške hipoglikemije kada se uoči i gubitak svesti. Treba da ga obavlja lekar.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Popularni članci danas

Rejting

3
50
40
31
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj članak još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni