Rižoto je tradicionalno italijansko jelo od pirinča, najrasprostranjenije u severnoj Italiji.
Za pripremu italijanskog rižota koristi se okrugli biserni pirinač, Arborio pirinač, koji se prži na maslacu ili zagrejanom maslinovom ulju.
Ali koji su najbolji začini za rižoto, koje možete koristiti kada pravite ovo jelo od pirinča?
Odgovor na ovo pitanje nije konačan i zavisi od toga koju vrstu rižota želite da pripremite. Među najčešće korišćenim začinima za italijanski rižoto su:
- korijander;
- kurkuma;
- šafran;
- kardamon;
- đumbir;
- korijander;
- koren celera i peršuna prženi na maslacu;
- majčina dušica;
- celer;
- luk;
- beli luk;
Dobra stvar u vezi sa ovim jelom od pirinča je to što, osim što možete da pripremite svoj rižoto sa jednim ili sa 3 od navedenih začina, možete napraviti i sopstvenu mešavinu začina koju ćete koristiti za pripremu rižota.
U tu svrhu pomešajte 1 prstohvat svih gore navedenih začina i kratko ih propržite. Prebacite u posudu i upotrebite za pripremu rižota. Pravilno uskladištena, domaća mešavina začina može se koristiti dugo vremena.
Još jedan pogodan začin za rižoto je suvi anis pržen u tiganju. Dodaje se malo kokosovog brašna da bi dobio egzotičan ukus.
Kako pripremiti klasični rižoto?
Za početak, potrebno je da odlučite sa kojim povrćem ćete pripremiti svoj rižoto. Pripremite ga unapred i tek onda pređite na sam deo pripreme rižota.
Kao što smo već pomenuli, za pripremu rižota koristi se okrugli pirinač, koji se par minuta proprži na zagrejanom maslinovom ulju ili maslacu zajedno sa glavicom iseckanog luka.
Preporučuje se da ako kuvate vaš pirinač sa mesom, prethodno skuvate meso, a zatim procedite bujon da biste ga kasnije koristili.
Nakon što ste propržili luk sa pirinčem, prelijte bujonom u razmeri 1:2, 5 (tj. ako koristite 1 šolju pirinča, sipajte 2, 5 šolje bujona) i ostavite da se kuva ispod poklopca oko 20 minuta, a ako je pirinač još uvek tvrd, sipajte još bujona (kod nekih vrsta pirinča odnos pirinač:voda je 1:3).
Važno pravilo kod recepata za rižoto, jeste da se bujon dodaje u porcijama – tek nakon što pirinač upije nešto tečnosti, dodaje se još bujona i lagano meša dok ne dođe vreme za novu porciju tečnosti.
Po nekim receptima se dodaje meso, morski plodovi, pečurke ili povrće, koji se dodaju nakon što voda ili bujon ispare i zajedno se prže.
Rižoto se izuzetno lako priprema, traje između 15 i 30 minuta, ali nije jedno od onih jela koje treba ostaviti na šporetu. Potrebno je često mešanje.
I zapamtite - zrna pirinča u rižotu treba da budu malo nedovoljno kuvana i možete osetiti kako imaju malo čvrstu unutrašnjost. Ovo je još jedno od osnovnih pravila za pripremu savršenog rižota.
Ako volite rižoto, obavezno isprobajte naše recepte za rižoto sa pečurkama, ukusni rižoto sa piletinom ili klasični rižoto Milaneze.
Komentari