Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Peršun - sve zdravstvene koristi

Peršun - sve zdravstvene koristi

NevenaNevena
Početnik
8
Пресен магданоз

Grančica peršuna može biti mnogo više od ukrasa na vašem tanjiru. Peršun sadrži dve vrste neobičnih komponenti koje pružaju jedinstvene zdravstvene koristi.

U eksperimentima na životinjama pokazalo se da njegova isparljiva ulja, posebno miristicin, inhibiraju stvaranje tumora u plućima. Miristicin takođe aktivira enzim glutation-S-transferazu, koji pomaže u vezivanju molekula glutationa za molekule kiseonika koji bi inače štetili telu.

Aktivnost isparljivih ulja peršuna čini ga "hemoprotektivnom" hranom. Ona koja pomaže u neutralizaciji određenih vrsta kancerogena (kao što su oni koji se nalaze u dimu cigareta i dimu iz roštilja na drveni ugalj).

Flavonoidi u peršunu deluju kao antioksidansi koji se kombinuju sa visoko reaktivnim molekulima koji sadrže kiseonik kako bi sprečili oštećenje ćelija. Ekstrakt peršuna je korišćen u studijama na životinjama za povećanje antioksidativnog kapaciteta krvi.

Eterična ulja peršuna su odličan izvor dva hranljiva sastojka koja su važna u prevenciji mnogih bolesti: vitamina C i vitamina A (naročito zbog koncentracije provitamina A karotenoida i beta-karotena).

Vitamin C ima mnogo različitih funkcija. To je antioksidans rastvorljiv u vodi, koji neutrališe opasne slobodne radikale u svim delovima tela rastvorljivim u vodi. Visok nivo slobodnih radikala doprinosi razvoju i napredovanju širokog spektra bolesti, uključujući aterosklerozu, rak debelog creva, dijabetes i astmu.

Сушен магданоз

Pored toga, ovaj vitamin je snažno antiinflamatorno sredstvo, što objašnjava njegovu korisnost u stanjima kao što su osteoartritis i reumatoidni artritis. A pošto je vitamin C potreban za dobro funkcionisanje imunološkog sistema, može biti od pomoći u sprečavanju ponavljajućih infekcija uha ili prehlade.

Beta-karoten je još jedan važan antioksidans koji deluje u delovima tela rastvorljivim u mastima. Ishrana bogata beta-karotenom takođe smanjuje rizik od razvoja i napredovanja stanja kao što su ateroskleroza, dijabetes i rak debelog creva.

Beta-karoten se u telu pretvara u vitamin A, koji je hranljiva materija i toliko važan za imuni sistem da je dobio nadimak „vitamin protiv infekcije“.

Peršun je dobar izvor folne kiseline, koja igra veoma važnu ulogu u kardiovaskularnim oboljenjima. Preko njega možete smanjiti rizik od srčanog i moždanog udara.

Folna kiselina je važan nutrijent za pravilnu deobu ćelija i stoga je od vitalnog značaja za prevenciju raka u dve oblasti tela koje sadrže ćelije koje se brzo dele, naime debelo crevo i grlić materice.

Pogledajte takođe kako se čuva peršun, kako da se očistite peršunom i naučite kako da gajite peršun u saksiji kod kuće.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

0
Ukupno glasalo: 0
50
40
30
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj članak još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni