Osnovni sastojak rolnica od rakova nije meso rakovog repa, nego pročišćena riblja belančevina poznata kao surimi. Surimi se pravi od mesa bele ribe, najčešće ribe hek, ali i od sabljarke, tilapije i od raznih vrsta ajkula. Pravi se pire i posle tgoa se kuva, kako bi postalo elastično. Na japanskom surimi znači riblji pire.
Osim surimija, u sastav rolnica ulaze krompirov skrob, biljna mast, so, šećer i hranljivi dodaci koji naglašavaju ukus i čuvaju strukturu proizvoda prilikom dubokog zamrzavanja.
Skrob se u rolnicama koristi kao elemenat koji povezuje molekule riblje belančevine. Nakon termičke obrade, skrob finalnom proizvodu daje dodatnu elastičnost.
Količina skroba ne bi trebalo da prelazi 10%, zato što će se u protivnom finalni proizvod mrviti i biti suv.
Prilikom proizvodnje rolnica se koriste samo prirodni ekstrakti, dobijeni iz tihookeanskih rakova. Za imitaciju boje prirodnog mesa raka se koristi testo obojeno prirodnom bojom, u čiji sastav ulaze dve - aleva paprika i karmin.
Kombinacijom ova dva pigmenta se dopušta da se dobije širok spektar crvenih boja - od narandžaste do purpurne. Korišćenje prirodnih dodataka ishrani, ne samo da poboljšava kvalitet, nego je i koristan za zdravlje.
Karaginani - to su prirodni zgušnjivači, koji se dobijaju od morskih algi roda Rhodophyceae. Čovečanstvo j odavno ustanovilo da su morske alge izvor mnogo mikroelemenata potrebnih organizmu.
Razne vrste algi daju različite vrste karaginana. Uglavnom se koriste zbog toga što u sebi sadrže želatin. Osim toga, neke vrste karaginana sprečavaju oslobađanje tečnosti prilikom dubokog zamrzavanja.
Natrijum glutamat, koji se nalazi u rolnicama, sam po sebi nema ukus i miris, ali ima određenu osobinu da pojačava ukus drugih proizvoda. Nemate razloga za brigu što se tiče sadržaja natrijum glutamata u proivodima. On se nalazi u mnogim vrstama namirnica i u ljudskom organizmu.
Komentari