Za razliku od drugih prirodnih preparata, đumbir je veoma lako koristiti.
U đumbiru ima više od dvanaest vrsta antioksidanasa, što ga čini odličnim sredstvom za lečenje raznih oboljenja. Ova biljka sadrži eterična ulja, proteine, kalcijum, fosfor, gvožđe, folnu kiselinu, mangan, vitamin C i vitamine B3, B4 i B8.
Za šta je koristan đumbir?
Pomaže u lečenju prehlade i gripa - ublažava kašalj i snižava visoku temperaturu, a pomaže i kod glavobolje. U ovakvim slučajevima se može pomešati med i đumbir u prahu.
Pomaže u prevenciji zapaljenja krvnih sudova u mozgu i u prevenciji migrena.
Smiruje osećaj mučnine, uključujući i one u trudnoći.
Ublažava bolove u zglobovima i mišićima. Ima antiupalna dejstva, efektan je u ublažavanju bolova koji su povezani sa artritisom.
Otklanja simptome stresa. Čaj od đumbira, pored ostalog, ima i osvežavajući efekat.
Pomaže i kod varenja, tako što ga reguliše. Dobar je saveznik i u sprečavanju nastanka čireva. Snižava holesterol. Smatra se da ima i antikancerogeno dejstvo.
Đumbir je neverovatan antioksidant i veoma vredno antivirusno sredtsvo. Ojačava imuni sistem.
Kako koristiti đumbir?
Kao čaj - izrendan svež koren đumbira u kipućoj vodi da odstoji nekih 10 minuta, a u čaj možete dodati i med.
Kao deo ishrane - dodajte izrendan đumbir u salatu od tunjevine ili dodajte ga kao začin mesu i drugim namirnicama. Možete posipati hranu đumbirom u prahu. Ukusan je i kad se doda u voćni miks (pomešajte meko ohlađeno voće u blender).
Kao dodatak ishrani, posebno ako hoćete brže dejstvo, možete konzumirati đumbir u obliku tinktura i kapsula. Može se koristiti i sa kurkumom, origanom, ruzmarinom, bosiljkom, zelenim čajem.
Za zdravu kosu - kombinacija đumbira i susama pomaže za oporavak oštećene kose: pravi se smesa od jedne kašičice đumbira i 1/4 šolje susamovog ulja. Brzim pokretima masirajte skalp. Nakon 10 ili maksimum 20 minuta isperite šamponom. Ovu metodu primenjivati jednom nedeljno.
Komentari