Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Lekovita svojstva kardamona

Lekovita svojstva kardamona

Maria SimovaMaria Simova
Autor
219
kardamon

Kardamon je unikatan plod neobične višegodišnje zeljaste biljke. Ova tropska biljka iz popularne porodice Đumbira često dostiže visinu od četiri metra. On ima puzeći koren sa kopljastim listovima, a njegovi lepi cvetovi su bele boje.

Listovi su u obliku koplja i imaju bledozelenu nijansu. Plod biljke predstavljen je malom trokomornom kutijom pokrivenom zelenom tvrdom kožom. Začin ima sladunjav ukus i jaku pikantnu aromu.

Korisna svojstva kardamona

Hemijski sastav semenki biljke uključuje mnoštvo korisnih komponenti. Kardamon može da se pohvali svojim visokim sadržajem eteričnih i masnih ulja, proteinom, amidonom, cineoleterpeneolom, terpinilacetatom, kučukom, skrobom, gvožđem, fosforom, cinkom, kalcijumom, magnezijumom i vitaminima iz grupe B. Zahvaljujući ovoj kombinaciji minerala, biljka ima ojačavajuća, gasovita, želudačna, antiseptička i protivupalna svojstva.

U interakciji sa ljudskim telom biljka podstiče stimulisanje rada nervnih ćelija, jača želudac, jača sintezu želudačnog soka i ublažava napor.

Kardamon je neophodan za brzo uklanjanje ozbiljnih depresivnih stanja. Ovaj neuporediv začin ima pozitivan efekat na funkcionisanje mozga. Različiti medikamenti koji se nalaze u kardamonu su indikovani za lečenje prehlada, astme, bronhitisa, nefritisa, cistitisa, faringitisa i svih vrsta kožnih oboljenja.

Kardamon ima poseban ukus limuna, kamfora i eukaliptusa, njegova redovna upotreba savršeno osvežava dah neutralizujući patogenu floru u ustima. Dugoročna upotreba biljke normalizuje proces varenja. Odavno se koristi za težak bol u ustima. Dokazano je da blagotvorno deluje ne samo na vid i mušku potenciju, nego i neverovatno povećava tonus organizma.

čaj od kardamona

Različita sredstva koja se nalaze u biljci pomažu u otklanjanju nevoljnog mokrenja i poboljšava raspoloženje.

Čaj sa kardamonom

Za pripremanje lekovitog čaja potrebno je da pomešate 20 g kardamona sa 20 g kumina i prstohvata mirođije. Dobijena smesa se zaliva čašom ključale vode, nakon 20 minuta se procedi čaj i pije se tokom dana, ne više od 150 g na dan.

Čaj je nezamenjiv kod gasova u crevima i poboljšava apetit. Pored toga se propisuje pacijentima u slučaju opasnog Remheldovog sindroma koji se manifestuje teškim kardiovaskularnim promenama.

Nisu otkrivene posebne kontraindikacije prilikom korišćenja ove biljke.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

5
51
40
30
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj članak još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni