Dud /Morus nigra L./ je rod skrivenosemenica, koji pripada porodici dudova. Ova porodica podrazumeva oko 10 vrsta drveta, koje su uglavnom rasprostranjene u sutropskim delovima Evrope, Azije, Amerike i Afrike.
Ovo drveće može dostići visinu do 15 metra, ima prostranu krošnju, veoma izbrazdenu koru i debelo stablo. Listovi ove vrste drveća su zeleni, a plodovi mogu dostići 3-5 cm. Plodovi su izduženi, ukusni, sočni, sa kratkim drškama i mnogo semenki. Plodovi duda sazrevaju od sredine juna do početka jula.
Smatra se da je dud donet iz Indije. Kod nas se gaji, ali se može sresti i kao divlja, samonikla biljka. Dud ima slatke plodove, koji nas podsećaju na tople letnje mesece, kada i sazrevaju i kada, viseći sa teških grana, jedva čekaju da ih neko ubere. Predstavljaju kombinaciju korisnih materija, imaju malo čudan, ali nikako loš ukus.
Vrste duda
Kod nas postoje dve najrasprostranjenije vrste duda. To su crni dud /Morus nigra L./ i beli dud /Morus alba L./. Listovi belog duda su krupniji i sjajni, sa hrapavim površinama prekrivenim dlačicama. Ova vrsta duda raste u toplim krajevima. Kod nas se svake godine bere oko 160 tona duda.
Sastav duda
Plodovi duda su veoma bogati vitaminima. Posebno imaju visok sadržaj vitamina A, vitamina C i B2. Što se tiče mineralnih materija, najviše ima fosfora, natrijuma, kalijuma i magnezijuma. Dud sadrži i peptin i pektozu.
Listovi duda sadrže asparginsku kiselinu, kalcijum karbonat, adenine, peptin i glikozu.
100 g duda ima 43 kalorije, 9.8 g ugljenih hidrata, 88 ml vode, 1.44 g proteina, 1.7 g vlakana, 0.4 g masti.
Odabir i čuvanje duda
Sveže dudinje se mogu naći samo tokom letnjih meseci. Crni dud nije dugotrajan, pa je zato neophodno da se prerade ili konzumiraju odmah nakon branja/kupovine. Ako želite da sami naberete, postavite čistu tkaninu ispod drveta i tresite drvo.
Ipak, ako želite da jedete ukusan i neoštećen dud, najbolje je da sami uberete njegove plodove. Nemojte zaboraviti da crni dud boji dosta. U nekim prodavnicama možete naći sušeni dud, koji bi obavezno trebalo da ima etiketu sa naznačenim informacijama o namirnici.
Dud u kulinarstvu
Osim što se može konzumirati dok je svež, dud se može konzumirati i u drugim oblicima. On se koristi za pravljenje kompota, pekmeza, sirupa, vina i želea. Plodovi crnog duda se mogu i zamrznuti. Od njih se prave ukusni sokovi i sirupi.
Predlažemo vam veoma ukusan i lak recept ua marmeladu od duda. Potrebno vam je 5 kg duda i 1.5 kg šećera.
Način pripreme: Operite i dobro očistite plodove, zatim ih drvenom velikom kašikom izmeljite ili ih sameljite mašinom za meso. Kuvajte ih sa pola litra vode na tihoj vatri, sve vreme mešajući. Dodajte šećer i kuvajte dok se sve ne zgusne u potpunosti. Isipajte u male tegle, zatvorite i sterilišite oko 5-10 minuta.
Koristi od crnog duda
Kao što smo već rekli, plodovi duda su bogati vitaminima, zbog kojih je dud deo mnogih recepata naše narodne medicine. Dud ima laksativno, hipoglikemijsko i sedativno dejstvo, a takođe pomaže iskašljavanje, izlučivanje. Često se koristi kod bronhitisa i početnog stadijuma dijabetesa.
Od listova crnog duda se prave čajevi koji su korisni za astmu, avitaminozu, kao i ja jačanje imuniteta. Korenje i kora samog drveta blagotvorno deluje kod polne disfunkcije. Smatra se da je konzumacija crnog duda posebno korisna za kardiovaskularni sistem.
Dud u narodnoj medicini
Za čaj od crnog duda su potrebne 2 kašike duda, koje se preliju sa 400 ml kipuće vode i ostavlja se tako da ostoji oko sat vremena. Uzimajte čaj 4 puta dnevno, najbolje pre obroka.
Ako želite da napravite čaj od listova duda, onda vam je potrebna 1 kašika sitno iseckanih listova, koje ćete preliti sa 250 ml proključale vode. Ostavite da se ohladi i procedite. Pijte u malim gutljajima tokom celog dana. Čaj od listova duda je odličan lek za neredovnu menstruaciju i, kao što smo već rekli, za astmu, avitaminozu i sveukupno jačanje organizma.
Štetnost duda
Nije ustanovljeno daa postoji veliki rizik od konzumacije crnog duda, ali ipak je važno znati da se zbog velikih količina pojedenih plodova duda može dobiti konstipacija, ako nisu dovoljno zreli ili ako su previše zreli, onda se može postići suprotan efekat.
Komentari