Način pripreme
Paelja ima mnogo oblika, ali paelja Valensijana je pre svega ona koja je spremljena s piletinom, zečetinom i povrćem (beli krupan pasulj, zeleni pasulj, crvena paprika).
Onu koja je spremljena sa morskim plodovima, Španci nazivaju Paella de marisco, ali s obzirom da svaka paelja potiče iz Valensijanske oblasti i nju možemo da nazovemo Valensijana.
Autentična paelja se sprema u posebnom aparatu koji se zove paejero, radi na gas, u obliku obruča je kroz koji izlazi vatra, a jelo se ravnomerno kuva. Zapravo sama tava u kojoj se sprema pirinač se zove paeja, široka je, s ne toliko visokim straničnim delovima i s velikim drškama. Stranični delovi tave, tj. paeje nisu visoki, jer koliko je sloj pirinča u jednoj tavi tanji, toliko je pirinač ukusniji, lepši i ne dobija oblik kaše.
Zrnca treba da budu odvojena jedna od drugih i da su okrugla. Stoga, da bi se napravila paelja koriste se sorte koje su okruglog zrna, kao na primer Bomba, koja se proizvodi u samoj Valensijanskoj oblasti.
Još jedan autentičan način pripreme ovog ukusnog jela ne možemo da ne spomenemo, a to je kuvanje direktno na vatri, čak i u peći, iznad rešetke. Tada paelja postaje još ukusnija.
U domaćim uslovima ovaj valensijanski specijalitet možemo da napravimo na ringli u tavi koja se podudara s prečnikom ringle. U krajnjem slučaju može da se napravi i u većem tiganju, s ne tolikiko visokim stranicama.
Samo po sebi ovo pokazuje da naša paelja u domaćim uslovima neće biti velika, ako želimo da bude što bliža autentičnoj, biće maksimum za tri porcije.
Evo kako za dvoje ljudi da napravimo jednu brzu paelju s morskim plodovima. Oni mogu da variraju tako što se umesto lignje stavi sipa, komadići bele ribe ili još vrsta škampa ili školjki.
1. U tavi, tiganju zagrejte maslinovo ulje na umerenoj vatri i u njemu propržite istucani luk i lignju isečenu na parčiće. S obzirom da je površina posude velika, imate mesta s obe strane da na kratko propržite škampe, dok ne promene boju. Koristite sirove i sveže, neoguljene. Kad budu gotovi, odvojte ih sa strane i sačuvajte za kraj.
2. Kada luk postane zlatkast dodajte paradajz i beli luk - iseckane. Mešajte dok paradajz ne promeni svoju boju, tada dolijte bujon. On je mnogo važan zbog samog ukusa paelje, ali ako ga nemate, u krajnjem slučaju možete da dolijete vodu. Količinu tečnosti možete da odredite prema uputstvima na pakovanju pirinča, prema tome koja je mera i vrsta. Za pirinač bombu odnos je uglavnom 1:2.5 ili malo više.
3. Kada tečnost počne da vri na jakoj vatri dodajte so i šafran i sipajte pirinač, raspoređujući ga ravnomerno po celoj tavi. Nakon 3-4 minute smanjite vatru i kuvajte oko 12 minuta ili dok se skoro sva tečnost ne upije.
4. Poređajte školjke odozgo i sačekajte da se od topline otvore i puste svoje sokove u jelo. Ako je potrebno pojačajte vatru, čak i da blago zagori na dnu, Španci smatraju i da je to ukusno i svađaju se na kraju ko će uzeti taj zagoreli deo.
5. Kada je sva tečnost upijena i kada pirinač postane suvkast, odozgo stavite škampe i sklonite sa vatre. Zrnca mogu da budu još tvrda, ali zato je tu sledeći korak.
6. Dobro prekrijte tavu aluminijumskom folijom i krpom i ostavite tako 5-8 minuta. Nakon toga ćete imati perfektan pirinač.
Poslužite sa limunom.
Prijatno!