Način pripreme
Kada sam prvi put probala kombinaciju janije sa pasuljem i ćuftama bila sam toliko oduševljena time kako se ova dva tradicionalna bugarska ukusa slažu, dopunjavaju i prelivaju jedan u drugi. Kada su ćufte punjene, još je ukusnije.
Da biste skuvali ovo ukusno jelo, počnite dan ranije.
Namočite pasulj u vodi, a posebno umesite i mleveno meso za ćufte. Za mleveno meso je potrebno da namočite krišku hleba u vodi, iscedite je i stavite u mleveno meso zajedno sa jajem, polovinom glavice luka - sitno iseckanom, zatim kuminom, biberom, peršunom, prstohvatom šećera, soli, alkoholom, jednom ili pola šargarepe, ako je veoma velika - fino izrendana, i čubar stavljamo (ne preterujte s njim, da se ne bi nagomilala ta aroma). Lično ja volim više kumina, stavljam i ljutu papriku u ljuskama, ali to je po izboru.
Umesite lepo mleveno meso, prekrijte posudu i ostavite je na jednu noć u frižideru. Toliko kolike je potrebno da prestoji i pasulj.
Sledećeg dana prospite vodu iz pasulja, sipajte novu i stavite da se kuva oko 15 minuta. Ponovo promenite vodu i tako ostavite da bude polukuvano, otprilike 1 sat i 20 minuta sa poluzaklopljenim poklopcem. Dolivajte toplu vodu, ako je potrebno kako bi uvek bio dobro prekriven vodom.
Pripremite povrće, očistite ga. Luk i paprike iseckajte, šargarepu fino izrendajte, a celer, kako želite - samleven ili iseckan.
Stavite da se kuva kod pasulja bez luka. Sa lukom ćemo napraviti zapršku.
Zagrejte 5-6 supenih kašika ulja i stavite iseckani luk. Kada omekne i dobije blagu bojicu, dodajte paradajz pire sa alevom paprikom. Kuvajte jednu minuticu i sipajte u pasulj.
Da bi se zgustila čorba od pasulja, rastvorite brašno u hladnoj vodi i u tankom mlazu, uz mešanje, sipajte u jelo na ringli. Dodajte divlju nanu i kuvajte još 15 minuta.
Probajte da li su zrnca dobro skuvana i tek tada stavite so i po želji ljutu papričicu.
Od dobro začinjenog mlevenog mesa napravite ćuftice, u sredinu svake stavljajte po komadić kačkavalja. Dobro ih zatvorite, kako ne bi izlazilo tokom kuvanja.
Ispržite u zagrejanom ulju i ćuftice vadite na ubrus koji apsorbuje masnoću.
Gotov pasulj možete sipati u glinenu posudu, možete dodati u njega ćuftice i na kratko zapeći u rerni, da bi postalo još gušće.
Druga varijante je da poslužite punjene ćufte sa pasuljem tako što ćete staviti po 2-3 ćuftice u svaku porciju i ostaviti nekoliko minuta pre serviranja, kako bi ćufitce u čorbi od pasulja pustile svoju aromu.
Prijatno!