Način pripreme
Šaran se veoma dobro očisti od iznutrica i od krljušti. Pažljivo se opere hladnom vodom iznutra i spolja.
Posuši se i dobro se zalije sokom od jednog limuna. Lepo se posoli iznutra i spolja i ostavlja se u frižideru ili na hladnom na jednu noć.
Sledećeg dana se opere pod mlazom hladne vode i posuši se. Prebacuje se u dobro nauljenu tepsiju odgovarajuće veličine u odnosu na ribu.
Za nadev:
Luk se krupno isecka, šargarepe se iseckaju na kockice i zajedno se stavljaju da se proprže u zagrejanom ulju. Izmešaju se da ne bi pregorele.
Čim povrće malo omekša, dodaje se i aleva paprika i 5-6 supenih kašika paradajza iz konzerve.
Dodaje se jedna kafena kašičica šećera da ubije kiselinu paradajza i posoli se solju, crnim bbierom po ukusu, sa 2-3 prstohvata čubara i selenom i očišćenim i krupno iseckanim orasima. Nakon nekoliko minuta nadev se skida sa ringle i ostavlja se da se malo ohladi.
Čim se nadev malo ohladi, šaran se puni i zašiva se.
Šaran za Nikoljdan je odozgo zaliva sa malo ulja.
Ako je ostao nadev, on se raspoređuje u tepsiju. Dodaje se paradajz iz konzerve (oguljen i iseckaan), sitno iseckan peršun, iseckan čen belog luka, malo vode i lagano se izmeša.
Punjeni šaran se peče u zagrejanoj rerni na 180 stepeni otprilike sat vremena, sat i još malo ili dok riba ne dobije apetitnu zlatkastu koricu.
Ukoliko je potrebno, za vreme kuvanja se dosipa od ugla tepsije po malo vode ukoliko je potrebno, da ne bi zagoreo paradajz sos.
Poslužite tradicionalnog punjenog šarana celog, direktno sa tepsijom.
Prijatno!