Način pripreme
U 360 ml vode sipamo kvasac, so, šećer, začine, mešamo i dodajemo ražani slad (on je za aromu i trajnost, može i bez njega).
Dobro izmešamo i dodajemo obe vrste brašna. Mesimo meko testo za hleb i ostavljamo ga na toplom da naraste, tako daudupla-utrostruči svoj obim.
Za taj cilj možemo da stavitemo posudu u lavor sa toplom (otprilike 45°C) vodom, tako što periodično zagrevamo vodu, dodavajući vrelu. Čim testo naraste, razvijamo ga u pravougaonik i uvijamo ga u rolat tako što savijamo ka unutra spoljašnje krajeve.
Prebacujemo ga u kalup za kolač, obložen papirom za pečenje. Pokrivamo ga gustom krpom i ponovo ga ostavljamo da naraste dok ne popuni kalup za kolač.
U rernui zagrejanoj na 170-180°C pečemo ražani hleb otprilike 30 minuta bez konvekcije.
Kada ga izvadimo, poprskamo ga vodom i pokrivamo ga krpom, a kada se malo ohladi, vadimo ruski hleb iz kalupa i ostavljamo ga da se konačno ohladi.
Blago toplog ga uvijamo u gustu krpu i stavljamo ga ili u kutiju ili u običnu najlon kesu. Držimo ruski ražani hleb na hladnom mestu.
Izdrži do nedelju dana i mnogo je ukusan. Što se tiče slada, on se rpavi ovako.
Pola kilograma neobrađne raži se dobro opere vodom, izvadi se bilo kakav otpad i raž se ostavlja da se namoči u situ i u posudi sa čistom vodom na otprilike 8 sati, a zatim se ostavljamo samo u situ i u posudi, ali već bez vode na 48 sati tako što se na svakih 12 sati raž propere, protrese se da upije kiseonik i ponovo se ostavlja u situ u posudi.
Čim blago proklija (do 2-3 mm), rasprostire se u široku tepsiju i suši se na 70°C otprilike sat vremena u blago odškrinutoj rerni.
Nakon toga se peče na 170°C u već zatvorenoj rerni otprilike 40 minuta. U konačnom obliku zrna treba da budu čvrsta.
Kada se ohlade, samelju se u mlinčiću za mlevenje kafe, slad se proseje i stavlja se u teglicu koja se hermetički zatvara.
Koristi se po potrebi, njegova trajnost je otprilike 1 mesec.