Mnogo puta smo rekli da je hrana veoma važan deo razvoja beba i male dece. Danas ćemo pričati o tome kakvo meso i koliko se mesa može dati deci.
Početak ishrane mesom i uključivanje mesa u ishranu je jedan od najvažnijih procesa u ishrani uopšte. Kada vaše dete napuni četiri ili šest meseci i već ste ga naučili na pire za bebe od voća i povrća, trebalo bi da se fokusirate i na meso i ribu za bebe.
Sasvim je normalno da svaka majka ima brige o tome šta može, a šta ne može dati svom mališanu. Prema mišljenju stručnjaka u ovoj oblasti, najbolje vreme za početak hranjenja deteta mesom je između 6. i 7. meseca njegovog razvoja.
Prema pedijatrima sa Medicinskog univerziteta u Koloradu, meso bi trebalo da bude jedna od prvih namirnica koje treba da počne da jede vaše dete.
Meso pogodno za hranjenje beba
- Uglavnom ne postoje određena pravila kojim mesom treba početi da hranite bebu, ali ipak postoje neke vrste koje se preporučuju. Sigurno je na prvom mestu piletina. Važno je da meso kojim počinjete da hranite bebu ne bude masno i da ga probavni sistem deteta lakše apsorbuje.
Prema nekim pedijatarima, možete početi sa pačjim mesom, ali mnoge mame ga smatraju preteškim. Kada nahranite bebu mesom, možete početi da joj dajete ribu. Takođe bi trebalo da počnete da dajete nešto masnije ribe i one koje su pune omega-3 masnim kiselinama.
Hranjenje beba ribom treba da bude od navršenih 10 meseci starosti.
Meso se ne preporučuje za bebe
Bebi ne treba davati prerađeno meso kao što su salame, viršle, šunke, kobasice i sl., jer su veoma slane i imaju mnogo drugih štetnih stvari u svom sastavu, a to je dobro izbegavati jer mogu da iritiraju bebin stomak.
Preporučena doza mesa u ishrani beba
Kao što znamo, meso je protein i ako se konzumira u velikim količinama može da izazove veliki pritisak na bubrege bebe. Preporučuje se da se bebi meso daje tri puta nedeljno po 10 g.
Pogledajte ove poslastice koje će učiniti da vaša beba raste zdrava i srećna:
- kaše za bebe;
- supe za bebe;
- keks za bebe.
Komentari