Maki beri je voće koje su otkrili Indijanci pre nekoliko vekova. Voće raste u Patagoniji, a danas se smatra najmoćnijim antioksidansom na svetu.
Maki beri je voće sa malim bobicama koje su ljubičaste boje. Indijanci su prvobitno brali i jeli lišće i stabljike maki berija. Kasnije su otkrili da biljka ima lekovita svojstva i počeli su da je aktivno koriste u lečenju različitih bolesti.
Tokom godina, voće je bilo predmet naučnih istraživanja koja naglašavaju čudesna svojstva maki bobice.
Kakav je sastav maki berija
Maki beri nije slučajno stekao nadimak supervoća. Njegov sastav uključuje vitamine grupe A i C.
Pored toga, voće je bogat izvor kalijuma, kalcijuma i magnezijuma. Sastav biljke uključuje obilje minerala, vlakana i proteina. Zbog ovih supstanci, maki beri se smatra dijetetskim proizvodom koji ubrzava metabolizam i reguliše nivo šećera u krvi.
Maki beri takođe obiluje antocijanima i posebno delfininom. Supstanca antocijanin je pigment koji potamnjuje boju voća i povrća i ima brojne zdravstvene koristi. Plod je bogat i polifenolima.
Zbog svojih korisnih sastojaka, maki beri ispoljava antiinflamatorna i detoksikaciona svojstva. Voće dokazano reguliše pritisak, sprečava kardiovaskularna oboljenja, jača kosti i jača imunitet.
Pogledajte sve koristi ljubičastog voća i namirnica.
Komentari