Iako baklava nije tradicionalni desert, često je prisutna na našoj trpezi, posebno tokom praznika.
Potrebna je veština da se dobro napravi - a da ne postane previše suva, previše slatka ili da se ušećeri. Oba rezultata su razočaravajuća, ali obratimo pažnju na razlog zašto se sirup ušećeri.
Kada pravite šećerni sirup, uverite se da je sav pribor veoma čist. Ništa ne sme doći u kontakt sa sirupom, jer može da kristalizuje baklavu.
Nikada ne mešajte sirup kada počne da ključa. Može ponovo da kristalizuje. Uobičajeno rešenje za sprečavanje ušećerenog sirupa je dodavanje limunske kiseline.
Važno je prilikom sipanja da i sirup i baklava budu dovoljno vrući, inače se sirup neće pravilno apsorbovati.
Ako vam se desi da kristališete baklavu, nemojte odmah odustati i nemojte je bacati pre nego što pokušate da popravite štetu.
Potrebno je brzo reagovati, na prve znake kristalizacije, jer će posle proces biti teško preokrenuti. Pažljivo prebacite komade baklave u drugu čistu i suvu posudu.
Poređajte ih čvrsto jednu pored druge. Procedite sirup.
U suvoj šerpi napravite novi sirup od 1 šolje šećera i 1 šolje vode. Kada tečnost proključa i šećer se istopi, dodajte proceđeni sirup, možete dodati još malo cimeta.
Pustite da ključa 10 minuta i dodajte oko 1/5 kašičice limunske kiseline u prahu. Sklonite sa vatre i sačekajte da se sirup ohladi.
Pogledajte još ukusnih predloga za slatkiše prelivene sirupom ili svi turski slatkiši.
Pogledajte i šta je tajna turske baklave i saznajte kako se seče baklava na romboide.
Komentari