Ako ne osećate žedj, to ne znači da vašem telu nije potrebna tečnost. Svakog dana, na različite načine, koristimo 1, 5 - 2, 5 litra vode na prijatnoj temperaturi i vlažnosti, a pri vrućini i fizičkim naporima i više. Ovo bi trebalo da upozori svakoga ko kaže da mu je dobro iako ne pije običnu vodu tako što je menja čajem, sokovima, povrćem i voćem.
Imajte na umu: nevoljnost da pijete vodu najverovatnije nije vaš hir, već oslabljena funkcija bubrega ili poremećaj u prenosu i prijemu impulsa u nervnim ćelijama vašeg tela. To jest, potrebna vam je tečnost, samo ne osećate ovu potrebu.
Šta da radite ako nemate potrebu da pijete vodu
Posetite terapeuta, a takođe neka vas pregledaju nefrolog i neurolog. Specijalisti će moći da identifikuju koren problema i propišu kompetentan tretman.
Kao podsticaj da ne odlažete posetu lekaru, evo liste bolesti i simptoma koji se javljaju usled nedostatka vode u telu:
- Pojava kamena u bubregu;
- Metabolički poremećaji i kao jedna od posledica, povećavanje telesne težine;
- Povećana gustina krvi, što dovodi do poremećaja svih organa;
- Pogoršanje kvaliteta kože i pojava bora;
- Loše varenje;
- Kratkoća daha i glavobolja;
- Povećana telesna temperatura;
- Kršenje logike govora i sposobnosti kretanja;
- Grčenje mišića.
Kako da pomognete sebi?
Možete izračunati potrebnu minimalnu količinu vode dnevno koristeći sledeću formulu: pomnožite 30 ml sa brojem kilograma svoje težine. Ako je vazduh vruć ili suv, onda će vam trebati više vode, a ako postoji fizička aktivnost, onda još više. A to je određeno osećajem žeđi. Ako je ovaj osećaj nepouzdan, pokušajte da popijete izračunati minimum.
Zapamtite, međutim, da kafa i crni čaj ne samo da se ne računaju, već dehidriraju telo. Ne računaju se ni slatka pića. Ako vam pomaže, pokušajte da dodate med u vodu na vrhu kašike. Pijte biljne čajeve.
Vodu za piće držite ispred očiju i uzimajte po nekoliko gutljaja, ali češće. Ili će vam se možda dopasti blago zagrejana voda - najvažnije je da vam voda za piće i čajevi budu prijatni.
Komentari