Starter ili starter kultura u najširem posmu predstavlja kulturu bakterija, koje su koncetrisane u mlečnoj ili drugoj sredini i uz čiju pomoć se obavljaju procesi mlečne fermentacije i zahvaljujući kojima možemo da uživamo u proizvodima kao što su kiselo mleko, sir i dr.
Starteri se pripremaju i imaju široku upotrebu u prehrambenoj industriji, gde se koriste izdržljive vrste mlečnih bakterija i mikroorganizama i različitih bifidobakterija sa dokazanim probiotičkim svojstvima.
U kućnim uslovima se ili koriste gotovi starteri iz prodavnice ili se pripremaju starteri po starinskim receptima, u kojima se pre svega ogledaju prirodni načini fermentacije.
Najrasprostranjeniji starteri kod nas su za kiselo mleko, za sir, za kačkavalj i za hleb.Zajedničko kod svih ovih startera je da u sebi sadrže kvasne bakterije koje prerađuju složene ugljene hidrate i čine ih lakšim za ljudsku upotrebu. Upravo te kvasne bakterije pretvaraju sveže mleko u kiselo mleko i teraju hlebno testo da naraste.
Obično se starteri dodaju u druge namirnice (kiselo mleko, brašno, jaja, skuvano sveže mleko) i nakon toga se čeka određeni vremenski period da se oni aktiviraju.
Komentari