Sve nas opterećuje savremena kulinarska izreka - Ako si jeo viršlu, sve si jeo i sve više ljudi poučeni tom mudrošću počinje da izbegava leberkez, koji se prodaje u prodavnicama. Danas smo ovde da vam kažemo od čega se pravi leberkez i da probamo da razbijemo neke mitove o ovom fantastičnom delikatesu.
Kao što vam samo ime napominje, domovinom leberkeza se smatra Nemačka. Tamo se ova fino mlevena varijanta rolata Stefani veoma ceni i ima veliki broj najrazličitijih ukusnih varijanti - leberkez sa džigericom ili različitim začinima.
Ali da se vratimo na pitanje od čega se pravi leberkez. Tradicionalno, u Nemačkoj se pravi isključivo i samo od telećeg mesa, a ponekad se dozvoljava i dodavanje teleće džigerice, ali vi možete pripremiti fantastičan leberkez i od mešavine mlevenog mesa.
Važno je da mleveno meso za leberkez bude veoma sitno mleveno, kao za paštetu. Stručnjaci preporučuju da se na 1 kg mesa doda oko 100 g leda i da se meso melje do najfinije smese.
Pored ova dva sastojka obavezno se dodaju 2 kuvana jaja, kiseli krastavac, po želji paprika, luk, pečurke, mast i začini po ukusu. Namirnice se naseckaju sitno i dodaju se u mleveno meso, teksture paštete, a zatim se smesa prebacuje u odgovarajući kalup za pečenje - pravougaoni i dubok.
Leberkez se peče u prethodno zagrejanoj rerni na 180 stepeni. Možete ga peći i u na pari, dok ne dobijete prijatnu braon koricu. Iznutra leberkez treba da ostane roze boje, ali u nikakvom slučaju ne treba da bude previše sirov.
Nakon hlađenja, leberkez se čuva u frižideru. On je fantastičan, kako topao, tako i hladan, odgovara kao predjelo ili za pravljenje sendviča.
Komentari