Kada govorimo o kariju, uvek treba da budemo precizni i da kažemo da li mislimo da začin kari ili za kari sos, koji je važan deo indijske kuhinje. Začin kari je široko rasprostranjen u azijskoj kuhinji, gde se često dodaje u jela od mesa i jela od povrća. Kari je miks mlevenih začina - crnog bibera, korena kurkume, korijandera i korena đumbira.
Posebnu pažnju zaslužuje sos kari, koji se u Indiji priprema čak i pre osnovne hrane. Sos kari ima sposobnost da pojačava imunitet i da leči kašalj. On je profilaktičko sredstvo u borbi protiv čitavog niza oboljenja.
Prema tradicionalnom receptu, kari sos se priprema od 15 grama suvog grožđa, 5 grama kokosovog brašna, 6 g karija u prahu, 1 jabuke, 400 g mesnog bujona, 1 kašičice paradajz pirea, 1 kašike brašna, 1 kašike maslaca, 2 čena belog luka, 1 glavice crnog luka i 1 kašičice narendanog korena đumbira.
Crni luk i beli luk se sitno naseckaju, jabuka se oljušti i nasecka na sitne komade, a suvo grožđe se potopi u vruću vodu. Luk i beli luk se uprže na slaboj vatri dok ne omekšaju. Dodaje se brašno, kari i paradajz pire. Posuda se skine sa vatre, dolije se vrući bujon i meša se energično.
Vreme je da se dodaju suvo grožđe i jabuka. Sos se vraća na vatru, posoli se i kuva se oko 30 minuta na slaboj vatri. Na kraju se sosaju kokosovo brašno i đumbir. Sos kari posebno je dobar kada se posluži uz morske plodove, pirinač, povrće i meso.
Još recepata za pripremu karija možete pronaći na našem sajtu. Preporučujemo vam da probate naše neodoljive predloge za pirinač sa kari sosom, šargarepom i belim lukom, pileći kari ili pile sa kari sosom i povrćem.
Komentari