Dijetolozi su kategorični u tvrdnjama da riba treba da bude prisutna u našem meniju najmanje jedanput nedeljno, a naravno, može i češće. Ipak, mnogo domaćica izbegava pripremu jela od ribe, jer nisu najsigurnije kako se čiste krljušti ribe.
Čišćenje krljušti ribe je dosadan i neprijatan posao, ali u nikakvom slučaju nije težak. Za to vam treba oštar nož, preciznost i strpljenje.
Prvo treba da pažljivo isperete ribu, kako bi uklonili sve tragove sluzi po njoj, jer ona čini ribu klizavom i teškom za držanje. Posipanje sa malo soli takođe ograničava rizik od klizanja ribe iz ruku.
Možete sebi posao olakšati i krpom, uz pomoć koje ćete držati ribu kako se ne bi klizala dok skidate krljušt.
Sledeći korak u čišćenju ribe je uklanjanje peraja. Nakon toga, ribu uhvatite jednom rukom veoma čvrsto, a drugom, uz pomoć noža, kojim delujete pod uglom odstranite krljušt u pravcu obrnutom od pravca rasta krljušti ili prostije rečeno - krenite od repa prema glavi.
Kako bi ograničili neminovni haos u kuhinji ili kupatilu, kada čistite ribu, možete probati da ribu stavite u veliku kesu i da u njoj skidate krljušt sa ribe.
Nakon skidanja krljušti sa ribe, vreme je za vađenje unutrašnjih organa i pažljivo ispiranje. Napravite razrez od donjeg otvora u osnovi repa do glave po celoj dužini tela.
Operite unutrašnost ribe veoma pažljivo, a posebnu pažnju obratite na to da ne oštetite žučnu kesu - ako ona pukne, može da da užasno gorak ukus mesu ribe.
Ostaje vam samo da isperete dobro ribu očišćenu od krljušti i da izaberete kako ćete je pripremiti.
Komentari