Još u najdavnijim vremenima čovek je tražio lak i efikasan način da konzervira meso. U nedostatku električne energije i zamrzivača, naši preci je trebalo da se oslone na siguran i dostupan način čuvanja mesa, kao što je njegovo dimljenje uz pomoć drvenih strugotina.
Bez značaja da li je to meso divljači ili meso domaće životinje, jedan od najstarijih metoda je dimljenje mesa. Ovaj potupak predstavlja dugu obradu mesa vatrom na nekom odstojanju od nje.
Dimljenje mesa je jedan oblik konzerviranja mesa, jer se u procesu obrade uz pomoć dima ubijaju svi paraziti u mesu. Nećemo objašnjavati kako se meso dimi u industrijskim uslovima, jer je taj proces dosta složen, a i svaki proizvođač pažljivo čuva svoje proizvodne tajne.
Da mi vidimokako da dimimo meso u kućnim uslovima.
Veoma je lako dimiti meso u kućnim uslovima, pa je moguće i da napravimo dimljenu slaninu kod kuće. Neophodno je da imate duboko metalno bure ili ako imate manju količinu mesa, kofu. Potrebne su vam i strugotine od drveta. Najbolje je da strugotine budu od hrasta, buke ili drugog drveta. Nikako ne koristite zimzeleno drvo, jer će ono dati neprijatan ukus dimljenog mesa.
Ove strugotine sipajte na dno kofe i upalite ih. Nikako nemojte koristiti pomoćna sredstva da ih upalite. Čim strugotine počnu da gore, ostavite ih da tinjaju, a za to vreme uzmite deblju žicu i stavite je iznad vatre da obgori.
Na ovu žicu nadenite meso, a između svakog komada ostavite bar 3 cm prostora.
Kada strugotine prestanu da gore i počnu da tinjaju, žicu sa mesom stavite iznad i sve prekrijte poklopcem.
Poklopac dobro zatvorite, kao što zatvarate posudu sa đuvečom, uz pomoć testa od soli, brašna i vode.
Ni u kom slučaju ne treba da dozvolite da uđe vazduh u kofu sa mesom, kako se ne bi upalile strugotine i da se meso isprži ili izgori.
Ovako, meso treba da odstoji dva dana i nakon toga ga izvadite. Na ovaj način, obrađeno meso, može da stoji nekoliko meseci i da se ne pokvari.
Komentari