Verovatno skoro svi obožavamo da jedemo sireve. Postoji toliko mnogo vrsta sireva po celom svetu, ali od bugarskog lepši ne postoji. Osim što je strašno ukusan, sir je i izuzetno koristan.
Sir se proizvodi od svežeg mleka ili sitnog sira. U sirevima je sadržano mnogo važnih hranljivih materija, kao i vitamini C, B6, B12, A, D, E i K.
U nekim vrstama sireva takođe je sadržan i tiamin, riboflavin i niacin. Kada jedemo ukusni sir, mi snabdevamo svoj organizam kalcijumom.
A evo i šta je sadržano u 100 g sira:
- kalorije - 402
- ukupno masti - 33 g
- zasićene masti - 21 g
- polizasićene masti - 0,9 g
- monizasićene masti - 9 g
- ukupno ugljenih hidrata - 1,3
- balastne materije - 0 g
- šećer - 0 g
- belančevine - 25 g
- vitamin A - 1,002
- kalcijum - 721 mg
- vitamin D - 24 IU
- vitamin B - 12-0,8 mg
- vitamin C - o mg
- gvožđe - 0,7 mg
- vitamin B6 - 0,1 mg
- magnezijum - 28 mg
Sir ima viševekovnu istoriju. Pretpostavlja se da sir potiče iz Evrope, Centralne Azije i sa Bliskog Istoka. Takođe se pretpostavlja da se sir proizvodio i još pre 8000 godina pre nove ere.
Sir može da sadrži od 10 do 30% proteina. Neki od njih, da ne kažemo svi, se razgrađuju u procesu sazrevanja sira do aminokisleina koje određuju nejgovu biološku vrednost.
Najvažnije i najdragocenije nerastvorljive aminokiseline kao što su leucin, izoleucin, lizing, metionin, cistein, fenilalanin, tirozin, treonin, triptofan i velin.
Kada se proizvodi, u siru se zadržava do 70% kalcijum-fosfatnih soli koje se zadržavaju u mleku. U siru je sadržano od 10 do 30% lipida. Ovi lipidi odrđuju masnoću sira.
A sada hajde da se usmerimo ka nečem ukusnom - pogledajte naše predloge za pečeni sir ili namaze sa sirom.
Komentari