/h3 Greške u ponašanju za stolom mogu da budu smešne, baš onda kada želimo da se dobro predstavimo. Kao što kod pripreme hrane postoje pravila, tako i etiket za stolom treba poštovati. Evo nekih pravila koji postoje i za koje možda niste znali.
1. Da li da sečete ili da savijete salatu?
Salata se ne seče nožem. Ona treba da se presavije nožem i viljuškom. Zašto? Zato što je u prošlosti pribor bio od srebra. Sirće ne ide dobro uz srebno i zato je postalo tradicija da se salata presavija. Danas je to pravilo ostalo, nezavisno što je pribor pretežno od nerđajučeg čeila. Ipak, kuvari se brinu da slatu pripremaju u malim komadima pre serviranja.
2. Gde se stavlja salveta na stolu?
U početku jela, salveta ne nalazi sa leve strane tanjira. Kada sednete, otvorite je i stavite na kolena. Pred kraj jela je savijte i ostavite sa desne strane tanjira.
Za ručak se stavlja u tanjir. Nikad u čašu! Nemojte zaboraviti da ako treba da ustanete za vreme jela treba da ostavite salvetu na stolici. To se radi da bi se dao znak konobarima - tako će znati da ćete se vratiti.
3. Da sečemo hleb ili da ga kidamo rukama parče?
Lomite hleb rukama, nemojte ga seći nožem. I još - nemojte stavljati hleb na sto, on treba da bude u korpi, salveti ili nečemu drugom. Zašto? Odgovor na ovo pitanje je zbog higijene, a ne zbog simbolike. Ipak, u nekim zemljama simbolizuje uspeh i rad i hleb treba da se poštuje, kao što se poštuju ljudi koji rade.
4. Kako se ređa pribor?
Što se tiče ređanja pribora treba da znate da oštrica noža treba da bude okrenuta prema tanjiru. Smisao toga je da opasnost ide vama, a ne onom ko sedi pored vas za stolom. Što se tiče viljuški i kašika? Izvijeni deo se stavlja ili na gode, ili prema stoju. To je francuski i engleski način slaganja. U oba slučaja treba da budu postavljane u jednom istom pravcu.
5. Kako da se ponašamo ako drugi ne poštuju etikete?
Ako neko nema potrebno znanje koje je potrebno za ponašanje za stolom, pravite se da ga ne primećujete. Cilj je da jelo okuplja, a ne da ignoriše ili ponižava nekog. Postoji mnogo anegdota i priča od strane visokopostavljenih, koji su pričali kako su zbog gostiju kralj i kraljica pili vodu u kojoj se peru ruke, bacali jaja po ramenima ili su jeli rukama. Etiket za stolom je umetnost da se adaptiraš u svakoj situaciji. I učstivost za stolom se podčinjava istom.
Komentari