Neprestano slušate kako vam svako ponavlja da pijete više vode, koliko je ona korisna za organizam i ne smete dozvoliti organizmu da se dehidrira itd. I to nije sasvim tačno. Proporučuje se da dnevni unos vode ne bude ispod jednog litra. Pitanje je da postoje situacije kada treba da se odmah potisne osećaj žeđi. Evo u kojim slučajevima ne treba piti vodu:
1. Kada ste pojeli nešto ljuto - instinktno čovek poseže ka čaši hladne vode, čim pojede nešto pikantno. Voda vam u ovom slučaju neće pomoći, nego će čak taj osećaj učiniti intenzivnijim. kada konzumirate ljutu hranu, ljutinu možete ugušiti zalogajem hleba ili gutljajem mleka.
2. Neposredno pre sna - ovde se voda ne preporučuje, jer će vas naterati da ustajete do toaleta u toku noći. Ovo će vas lišiti kvalitetnog sna i bubrege od odmora.
3. Dok trenirate - sigurno ćete se izmoriti, posebno ako ste početnici, ali flašicu treba da ostavite po strani. Voda se pije nakon treninga, a ne za vreme istog.
4. Dok jedete - lepo bi bilo da ispijete čašu vode pre obroka, kako biste smanjili apetit i utolili žeđ. Ako posežete ka čaši dok se hranite, izazvaćete suvišnu naduvenost stomaka i poremetićete varenje.
5. Kada je urin suviše bled - ukoliko primetite da je takav, znači da uzimate previše vode, zbog čega funkcija bubrega nema smisla, pa morate smanjiti konzumaciju vode. Da biste bili sigurni i mirni, možete pitati svog lekara.
6. Kada ne znate šta pijete - možda ste na odmoru u prirodi, na planini ili drevnom gradu. U prva dva slučaja turisti često pronalaze bistre potoke sa čistom vodom, na prvi pogled. Ona i jeste možda čista, ali bolje je da ne rizikujete.
Što se tiče nepoznatog mesta, ako ugledate časmu na sred grada, nemojte piti sa nje. Bolje kupite vodu u obližnjoj prodavnici. Ne bi trebalo da konzumirate nešto čiji izvor nije poznat, jer voda lako postaje zarazna, a napolju postoji mnošto najrazličitijih bakterija i mikroorganizama.
Komentari