Mnoga istraživanja pokazuju da više od 70% ljudi ne pije dovoljno vode. Nedostatak vode u organizmu tokom dana može loše da utiče na fizičku formu i naše intelektualne sposobnosti.
Kada osetimo žeđ, telo signalizira opasnost.
Voda je osnovni gradivni deo našeg tela i neophodna nam je za sve životne funkcije. Osećanje žeđi se najčešće javlja da bi nas na neki način obavestilo o manjku vode u našem organizmu. Pokazuje nam da je došlo do dehidratacije. Žeđ je odbrambeni mehanizam.
Za šta nam zaista služi voda?
Ona učestvuje u svim životnim procesima i procesima razmene hranljivih materija u našem organizmu. Ona pomaže u razmeni hranljivih sastojaka, učestvuje u regulaciji telesne temperature kroz znojenje, učestvuje u izbacivanju tečnog otpada itd.
Obnavljanje vode u telu postiže se uz uzimanje najmanje 2.5 l tečnosti na dan. Na taj način kompenzujemo vodu izgubljenu kroz znoj i urin. Kada se naruši ta ravnoteža, u telu dolazi do dehidratacije. Telo ne sadrži vodene rezerve, te je važno da mu svakodnevno obezbeđujemo dovoljnu količinu vode.
Kako da se efikasno hidriramo?
Konzumacijom hrane obezbeđujemo telu do 1 litar vode na dan. To znači da preostalih litar i po, koji su nam dnevno neophodni, moramo uneti u telo uzimanjem tečnosti. To je prosečna količina, a količina vode koja je potrebna dnevno zavisi od uzrasta, težine, fizičkog opterećenja svakog čoveka. Uzimaju se u obzir i spoljni faktori kao što su godišnje doba, temperatura, vlažnost vazduha itd.
Do kakvih posledica dovodi dehidratacija našeg tela?
Nedostatak vode sigurno će uvećati rizik od urinarnih infekcija, kamena u bubregu i hroničnog zatvora.
Nema naučnih dokaza da uzimanje veće količine tečnosti održava kožu mladom i pomaže gubitku telesne težine.
Komentari