Ljudi koriste začine od pamtiveka. Osim što daju ukus i aromu jelima, različiti začini leče razne bolesti.
Zeleni začini su neizostavni izvor zdravlja i aroma. Pogledajmo neke od najpoznatijih.
Mirođija - bogata je folnom kiselinom, vitaminima A, C, E. I sveža i sušena mirođija ima jak miris, blago opor i sladak ukus. Koristi se za aromatiziranje salata, majoneza i mlečnih soseva, sireva i marinada. Širi krvne sudove i snižava pritisak. Koristi se za lečenje kamena u bubregu, deluje umirujuće, a njen koren pojačava lučenje mlečnih žlezda kod dojilja.
Peršun ima svežu i laganu aromu koja je tipična za zelene začine. Njegovi koreni sadrže eterično ulje. Kada je svež, koristi se kao začin za čorbe, bujone, supe i salate. Osušen ima mnogo slabiju aromu. Koren peršuna se koristi za aromatiziranje supa.
Dobar je za srce, a njegova redovna konzumacija snižava pritisak. Peršun poboljšava rad bubrega, koristi se za lečenje gluvoće, upala uha, anemije, probavnih tegoba, dijareje, kamena u žuči. Sprečava loš zadah.
Bosiljak se koristi u kuhinji mnogih nacionalnosti. Ima analgetički, antiinflamatorni i antispazmodični efekat. Pomaže kod depresije i umora, kao i kod upalnih procesa genitourinarnog trakta. Koristi se za aromatiziranje pica, jela sa ribom, mesa i jaja, čorbi od mesa i povrća, goveđeg i guščjeg mesa.
Koristi se u marinadama, turšijama i salatama. Sok od svežih listova bosiljka koristi se kod rana koje teško zarastaju i kod infekcija srednjeg uva. Koristan je protiv nadimanja, a spolja se koristi za stavljanje na otoke i osipe na koži. Pomaže kod depresije i umora.
Nana ima specifičnu aromu i blago opor ukus. Sadrži mentol i druga aromatična ulja. Njeno lišće, sveže ili osušeno, koristi se za začinjavanje salata, supa, jela od pasulja i povrća. Nana ima efekat suzbijanja gasova, stimuliše apetit bez iritacije sluzokože želuca.
Deluje okrepljujuće i stimulativno na telo. Smanjuje mučninu i povraćanje, zaustavlja grčeve u stomaku i poboljšava varenje. Pomaže kod bolova u stomaku i oblasti srca, kao i kod prehlade, bolesti žuči i jetre.
Lovorov list se koristi u jelima pikantnog ukusa, za divljač, ribu, govedinu, u supama i čorbama. Bogat je fitonocidima, sadrži važne mikro elemente za organizam, povećava imunitet i uklanja naslage.
Lovorov list ima antimikrobno i antiinflamatorno dejstvo. Opušta grčeve debelog creva. Tanini u njemu snižavaju šećer u krvi i deluju protiv dijabetesa. Čaj od lovorovog lista pomaže protiv suvog kašlja.
Čubar smanjuje gasove u crevima, povećava lučenje želudačnog soka. Sveži listovi sadrže karoten i vitamin C. Pošto stimuliše rad želuca, koristi se u teže svarljivim jelima kao što su mahunarke, supe i čorbe od krompira, u raznim jelima, nadevima, u mlevenom mesu. Pomaže kod povraćanja, glavobolje, pojačanog lupanja srca i nervnih napada. Smanjuje žeđ kod dijabetesa. Ima delovanje koje olakšava iskašljavanje.
Origano ima snažno antioksidativno i antimikrobno dejstvo, pomaže kod kardiovaskularnih bolesti, ateroskleroze, osteoartritisa. Ima dejstvo da olakša iskašljavanje i umirujuće dejstvo na kašalj.
Pomaže kod nadutosti i bolesti jetre. Povećava apetit, ima diuretički efekat. Čaj od origana pomaže pri nervnoj napetosti, lenjim crevima i nesanici. To je klasičan začin za picu, koji se koristi u salatama, špagetima, sosevima od paradajza, jelima od povrća i jaja, pečenoj svinjetini ili ovčetini.
Majoran se koristi u pripremi salata, povrća, jela od mesa i ribe. Pomaže kod stomačnih tegoba, deluje umirujuće i okrepljujuće. Ima diuretički efekat, koristan za uganuća i modrice, snažan je antiseptik. Stimuliše varenje, ima vazodilatacijski i antispazmodični efekat. Majoran je koristan kod anemije, problema sa jetrom, bronhitisa i dijareje.
Majčina dušica je široko rasprostranjen začin. Koristi se u supama, salatama, sosevima, nadevima i marinadama za ribu i meso. Takođe je pogodna za jagnjetinu, živinu i govedinu. To je univerzalni lek za sve vrste bolesti.
Pomaže kod gripa i problema sa gornjim disajnim putevima. Ima sposobnost da uklanja gasove, antiinflamatorno, analgetičko i dezinfekciono dejstvo. Otupljuje suv kašalj, korisna je kod niskog pritiska, nesanice i kožnih oboljenja.
Ruzmarin se dodaje u salate, mesne nadeve, pečurke, kuvanu ribu, pileće i supe od povrća. Deluje efikasno protiv nadimanja, niskog krvnog pritiska, pomaže rad želuca i creva, poboljšava varenje. Jača nerve i širi krvne sudove. Ima anti-herpes efekat.
Napitak od ruzmarina pomaže kod gripa i prehlade. Koristan je kod brojnih ginekoloških bolesti. Stimuliše aktivnost žuči. Ruzmarin ima snažan okrepljujući efekat.
Komentari