Otoci po telu su rezultat poremećaja ravnoteže vode i soli u ljudskom telu, koji nastaje zbog zadržavanja tečnosti u tkivima. Kod viška tečnosti po licu ili udovima čoveka može da se pojavi naduvenost.
Otok može zahvatiti čak i unutrašnje organe, što je vrlo opasno s obzirom na to da ga je teško dijagnostikovati. Nakupljanjem tečnosti u tkivima se remeti cirkulacija krvi, smanjuje se efikasnost jetre i bubrega.
U nedostatku odgovarajuće terapije to može dovesti do razvoja komplikacija. Ovaj problem je prilično često sretan i može biti uzrokovan različitim faktorima.
Za bilo koju vrstu natečenosti potrebno je obaviti dijagnostički pregled koji će otkriti bolest koja je uzrok natečenosti. Lekar propisuje lekove koji uklanjaju višak tečnosti iz organizma. Osim toga, potrebno je ograničiti unos vode i smanjiti količinu soli u ishrani na 1 g dnevno. U prisustvu kahektičnog otoka potrebno je konzumirati više proteinske hrane i vitamine.
Fitoterapija otoka lekovitim biljem je usmerena na uklanjanje ustajale tečnosti iz tela i poboljšanje cirkulacije krvi. Fitoterapija ima pozitivan efekat na delotvornost u lečenju mnogih bolesti i na poboljšanje ljudskog zdravlja, u nekim aspektima čak i prevazilazi tradicionalnu medicinu.
Osnovni princip delovanja od diuretičkog bilja je uklanjanje viška tečnosti iz tela. Ali lekovito bilje ne samo da ublažava natečenost. Ono poboljšava rad bubrega, povećava imunitet, normalizuje metabolizam, leči trombozu ili hipertenziju, aktivno deluju na upalne procese i ima antibakterijski efekt.
Biljke kod otoka na licu
Lice je naša vizit karta, odmah se primećuje. Ako je lice otečeno, to izaziva diskomfort i osećaj stezanja, posebno kod žena. Natečenost ispod očiju i natečenost celog lica mogu biti uzrokovani simptomima bolesti, kao i manifestacijama poremećaja u ishrani, spavanju, umoru, konzumiranju alkohola i dr.
Napitak od bilja će pomoći u uklanjanju signalnih simptoma. Odgovarajuće su kopriva, žuti kantarion, bokvica, medveđe grožđe i šipak. Peršun je odličan diuretik za natečene oči.
Ako oči oteknu, onda će se biljna mešavina od koprive, žutog kantariona, bokvice, medveđeg grožđa i šipka savršeno izboriti sa problemom. Sve sastojke treba uzeti podjednako i pomešat ih, uzeti 1 supenu kašiku smese i preliti sa 0, 5 litara vrele vode. Kada se voda ohladi, čaj treba procediti i piti po 200 ml na svakih 5 sati.
Peršun odlično pomaže kod otoka, odnosno njegovi zeleni delovi i korenje. Uzma se pola šolje korena peršuna i prelije se sa pola litre vode. Potrebno je da se ostavi da odstoji na 12 sati. Za veće ekstrahovanje hranljivih materija u čaju može da se doda sok od jednog limuna.
Čaj se pije po 100 grama na svakih 6 sati. Treba da pijete 2 dana, pa da napravite pauzu od 3 dana i ponovo da koristite dva dana. Nakon terapije potrebno je normalizovati količinu kalcijuma u organizmu, tako da je potrebno jesti puno mlečnih proizvoda, citrusa i banana. Kao garirung, dodajte pečeni krompir u svoju ishranu.
Bilje kod otoka na nogama
Diuretičko bilje, koje može pomoći u smanjenju oticanja stopala, treba efikasno da ukloni višak vlage iz tela, kao i da ima protivupalni efekat. Zahvaljujući tome, stanje bubrega se poboljšava i oni se lakše nose sa svojom osnovnom funkcijom.
Kod oticnja stopala efikasna je upotreba tinktura, napitaka i čaja od sledećih biljnih sastojaka: anisa, rastavića, lanenog semena, plave pšenice, peršuna, ortosifona, kleke, slame. Veoma dobro pomažu kupke za stopala s dodatkom mente.
Diuretski biljni preparati se dobro nose sa oticanjem nogu kod starijih osoba. Evo i najefikasnijih od njih:
U suvoj tegli pomešajte cvetove različka i iseckan koren sladića (po 1 deo/kašiku). Dodajte tri dela medveđeg grožđa. Pomešajte smesu sa 3 čaše vrele vode. Dobro uvijte teglu i ostavite da se ohladi, nakon čega procedite. Uzimajte po jednu supenu kašiku pre obroka.
Uzmite listove borovnice, rastavića, žutog kantariona i srdačice (proprcije 1:2:2:3). Pomešajte i količinu od 2 supene kašike, prelijte sa 200 mililitara ključale vode. Držite tako ne duže od pola sata, pa procedite. Uzimajte po jednu čašu ujutru i poslepodne.
U jednakim količinama pomešajte koprivu, šipak, žuti kantarion, medveđe grožđe i bokvicu. Zalijte 2 supene kašike smese sa 500 mililitara ključale vode, ostavite na toplom dok se ne ohladi. Procedite napitak i pijte po čašu dva puta na dan.
Bilje kod otoka po telu za trudnice
Neke lekovite biljke predstavljaju opasnost za trudnicu i plod. Najbezbednije su: troskot, šipak, cikorija, listovi brusnice, poljski rastavić, selen, medveđe grožđe.
Listovi brusnice se efikasno bore sa problemom naduvenosti. Osim toga, oni će omogućiti trudnicama da dobiju dodatnu zalihu vitamina. Da biste napravili čaj od listova, 1 kašičicu listova zalijte čašom vrele vode i ostavite na pola sata. Zatim čaj procedite kroz gazu. Treba da pijete po čašu tri do četiri puta na dan. Ako je efekat jak, onda broj unosa može biti smanjen. Nema nuspojava od unosa listova brusnice, tako da možete piti čaj do rađanja.
Napitak od rastavića brzo i efikasno uklanja višak tečnosti i čisti bubrege. Za spremanje 1 supena kašika iseckanog zelenog rastavića treba da se zalije sa 0.5 litara vrele vode i da se drži tako 3 sata. Nakon ceđenja napitak se pije po 50 ml na svakih 5 sati. Pre upotrebe bi bilo bolje da se konsultujete sa vašim lekarom.
Čaj od selena može da se koristi do osmog meseca trudnoće. Da biste ga napravili, 1 kašičicu iseckane biljke zalijte sa čašom vrele vode i ostavite na 15 minuta. Nakon toga procedite čaj i pijte po jednu petinu čaše tri puta na dan. Poslednji unos da ne bude kasnije od 17:00.
Napitak od medveđeg grožđa se uzima po 3 čaše na dan. Za pripremanje je dovoljno da zalijete 1 kašičicu izmrvljene biljke sa čašom vruće vode, ostavite tako da stoji pola sata i nakon toga procedite.
Pravila i kontraindikacije korišćenja bilja kod otoka
Kada koristite diuretičko bilje za ublažavanje otoka, treba se oslobađa ne samo viška tečnosti u tkivima, nego i od toksina. Međutim, ne zaboravite da bilje ne može da zameni lekove. Fitoterapije je samo dopuna uz terapiju lekovima.
Bilje treba da se uzima na sledeći način:
- Napici i čajevi se piju ne kasnije od 17:00 sati;
- Terapija treba da započne malom porcijom i samo pod nadzorom lekara. Ako naduvesnost nestane, tada terapija ne prestaje;
- Bilje počinje da deluje 1-2 dana nakon njihove primene. Ako duže vreme nema rezultata, tada upotreba bilja treba da prestane i da se izaberu druga sredstva za ublažavanje naduvenosti;
- Jedna biljka treba da se koristi ne duže od 1.5 mesec, nakon čega se zamenjuje drugom vrstom. Prilikom prelaska na drugi sastav, telo treba da se odmara dve sedmice;
- Trudnice i za vreme dojenja piju čajeve i napitke od bilja samo pod nadzorom lekara;
- Diuretička biljka kod otoka ne može da se koristi ako pacijent ima probleme sa bubrezima, sa nedostkom kalijuma, adenomom prostate, ako u telu ima velikog kamenja, koje ne može samo da izađe;
- Zabranjeno je davanje biljnih diuretika deci ispod 6 godina.
Ako nepravilno koristite napitke ili pri individualnoj intoleranciji, možete da dobijete alergije, osipe, mučninu ili loše varenje. Ako se pojave opisani simptomi, unos treba da se prekine i da se konsultujete sa lekarom.
Komentari