Delimično slatkog i orašastog ukusa sa mekom teksturom za žvakanje, pečene semenke bundeve za Noć veštica su neke od najhranljivijih i najukusnijih semenki. Iako su dostupn tokom cele godine, najsvežije su u jesen kada je sezona bundeve.
Semenke bundeve su glatke i tamnozelene boje. Neke imaju žućkasto-belu kožu, a neke uopšte nemaju kožu. Kao i seme krastavca i tikvica, seme bundeve pripada porodici Cucurbitaceae. Pod Cucurbita maxima prepoznaćete naziv za bundevu.
Bundeve i njihove semenke bile su veoma poštovana hrana za američke Indijance zbog svojih dijetetskih i lekovitih svojstava. Kada su se evropski istraživači vratili sa putovanja po Novom svetu, kultivacija semena bundeve se proširila na Stari kontinent. Danas se dodaju u recepte raznih kuhinja, ali su glavni tradicionalni dodatak u meksičkoj kuhinji.
Vodeći komercijalni proizvođači bundeve danas su Sjedinjene Države, Meksiko, Indija i Kina.
Sastav semenki bundeve
Optimalna dnevna količina semenki bundeve dnevno je između 50-60 grama.
Generalno, semenke bundeve su prilično visokokalorični proizvod i svakih 100 grama sadrži 574 kcal.
Seme bundeve, poput bundeve, veoma je korisno i bogato je raznim vitaminima i mineralima. Semenke bundeve sadrže vitamin A, C, K, E i vitamine iz grupe B - B1, B2, B5, B6, B9. Od minerala najveći je sadržaj fosfora, kalijuma, kalcijuma, magnezijuma, gvožđa, cinka, bakra, mangana, selena.
Seme bundeve sadrži esencijalne omega-3 i omega-6 masne kiseline, a koktel korisnih supstanci i minerala dopunjuju veoma retki sastojak delta-7 sterol i aminokiselina L-triptofan.
100 g semena bundeve sadrži 24, 6 g proteina, 4, 3 g vlakana, 45, 9 g masti, 8, 4 g vode, 13, 5 g ugljenih hidrata.
Odabir i čuvanje semena bundeve
- Ako kupujete seme bundeve upakovane, pogledajte da li je pakovanje hermetički zatvoreno;
- Ako kupujete seme u rasutom stanju, uverite se da prodavnica ima dobru posetu kako biste bili sigurni da će seme biti sveže;
- Ako je moguće, pomirišite seme bundeve kako biste bili sigurni da nije pokvareno;
- Seme bundeve treba čuvati u frižideru, gde može da stoji nekoliko meseci, ali će biti najsvežije oko mesec-dva.
Semenke bundeve u kulinarstvu
Iako pečene semenke bundeve možete pronaći skoro svuda, veoma je zabavno i prijatno da ih sami pečete. Izvadite semenke iz bundeve i ostavite ih raširene na peškiru ili kuhinjskom papiru da se osuše preko noći. Sledećeg dana ih stavite u pleh i pecite na oko 75 stepeni 15-20 min. Pečenjem na niskoj temperaturi i za kraće vreme osiguravate da se sva njihova zdrava ulja sačuvaju.
- Možete dodati semenke bundeve u domaći pečeni hleb;
- Dodajte pečene semenke bundeve u mešane zelene salate;
- Pogodan su dodatak svakom doručku od žitarica.
Sva korisna svojstva semena bundeve su najviše koncentrisana u ulju od semenki bundeve. Zelene je boje i izuzetno je ukusno. Iz tog razloga, najbolje je koristiti sirovo kao dodatak raznim salatama. Vrlo malo poznata činjenica je da bundevino ulje ima paralizujuće dejstvo na crevne parazite. Zahvaljujući tome, mogu se ukloniti iz tela.
Seme bundeve se takođe može koristiti za pravljenje pikantnog sosa. Da biste to uradili, potrebno je da ih dobro izgnječite, a zatim im po želji dodajte svoje omiljeno bilje, beli luk, biljno ulje i malo limunovog soka. Rezultat je ludo ukusan i originalan sos koji se savršeno kombinuje sa različitim jelima i daće im dašak začinjenosti.
Od semenki bundeve se takođe može napraviti brašno, što je pravi spas za ljude koji imaju netoleranciju na gluten. Takođe je korisno za varenje, smanjenje težine i normalizaciju šećera u krvi, jačanje noktiju i korena kose, čišćenje kože, lečenje helmintijaze, pozitivno utiče na srce i krvne sudove.
Semenke bundeve u kozmetologiji
1. Maska za suvu kožu
Sameljite 2 kašike semena i dodajte 1 kašiku kiselog mleka. Sve dobro izmešati da dobijete homogenu smesu, pa dodati 1 kašičicu meda i limunov sok. Nanesite masku na lice 20 minuta, a zatim dobro isperite toplom vodom.
2. Maska od pigmentnih mrlja
Sameljite 2 kašike semenki bundeve, pa ih prelijte kipućom vodom da odstoji pola sata. Smesu procedite gazom i koristite proizvod svako jutro i veče protiv staračkih pega.
3. Losion za izbeljivanje kože
Dodajte 3 kašike vode u 2 kašike bundevinog brašna. Ostavite mešavinu 1 sat pa procedite i na kraju dodajte kašičicu meda i dobro promešajte. Koristite losion svakodnevno najmanje 1 mesec da biste videli vidljive rezultate.
Koristi od semena bundeve
- Poboljšava zdravlje prostate. Benigna hipertrofija prostate (BPH) je stanje koje se često javlja kod muškaraca starijih od 50 godina. Trenutno se istražuju karotenoidi i omega-3 masne kiseline koje se nalaze u semenkama bundeve zbog njihovog pozitivnog dejstva na pacijente sa problemima prostate. Ispostavilo se da muškarci koji uzimaju više karotenoida imaju manji rizik od razvoja DPH.
- Oni štite muške kosti. Cink sadržan u semenkama bundeve je posebno dobro rešenje za starije muškarce. Iako se smatra da je osteoporoza česta kod žena u postmenopauzi, ispostavilo se da je ona potencijalni problem i za starije muškarce, što znači da u ishranu treba da uvrste hranu bogatu ovim mineralom.
- Imaju antiinflamatorne funkcije kod artritisa i bogat su izvor minerala, proteina i mononezasićenih masti. Pored toga što je dobro za artritis, sa četvrtinom šolje semenki bundeve, dobićete 46, 1% dnevne vrednosti magnezijuma, 28, 7% DV gvožđa, 52% DV mangana, 24% dnevne vrednosti bakra i 16, 9% DV proteina.
- Fitosteroli koji se nalaze u semenkama bundeve snižavaju nivo holesterola. Fitosteroli su jedinjenja koja se nalaze u biljkama koja imaju hemijsku strukturu sličnu holesterolu. Kada su prisutni u našoj ishrani u dovoljnim količinama, oni smanjuju nivo holesterola u krvi i povećavaju odgovor našeg imunog sistema na rizik od određenih vrsta raka.
- Redovna konzumacija semenki bundeve je odlična zaštita od stvaranja kamena u bubregu i infekcija urinarnog trakta /uključujući i cistitis/.
- Ulje bundeve ima blagi laksativ i snažno holeretičko dejstvo. Koristi se kod ciroze i čestog konzumiranja alkohola.
- Ulje semena bundeve je veoma korisno kod suve sluzokože nosa i suvog kašlja. Preporučuje se i u prisustvu inflamatornih oboljenja pluća i respiratornog trakta, stomatitisa, parodontitisa, pa čak i katarakte.
- Ulje pomaže kod neprijatnih kožnih manifestacija kao što su dermatitis, opekotine, psorijaza i ekcem.
- Semenke bundeve često jedu vegetarijanci, jer su bogate najvažnijim životinjskim mastima. Najkorisnije je seme koje nije termički obrađeno.
- Korisne su za organizam na ćelijskom nivou i poboljšavaju stanje srčanog mišića.
- Često se bundevino ulje koristi u lečenju bolesti creva.
- Seme bundeve je veoma korisno za muški i ženski reproduktivni sistem, normalizujući nivo polnih hormona. Oni su divan profilaktički lek protiv neoplazmi grlića materice i prostate. Imaju pozitivan uticaj na kvalitet sperme i jajnih ćelija.
- Jača imuni sistem, pa se preporučuje da ovaj proizvod uvrstite u svoj jelovnik tokom jesensko-prolećnog perioda, kada se povećava učestalost respiratornih oboljenja.
- Cink u sastavu semenki bundeve ima pozitivan efekat na kosu, kožu i nokte. Zbog toga se bundevo ulje često dodaje u maske.
- Semenke bundeve pomažu da normalizuju pritisak i snize nivo šećera.
- Pozitivno deluju na digestivni trakt i preporučuju se kod hroničnog zatvora.
- Seme bundeve je izuzetno korisno kao profilaktičko sredstvo protiv parazita, uključujući i gliste. Razlog za to je što sadrže supstancu kukurbitin, koja paralitički deluje na nervni sistem crva. Dobra vest je da semenke bundeve ne iritiraju sluznicu želuca i nisu toksične. Da biste se oslobodili glista, potrebno je samo da uzimate 60-70 grama semenki bundeve svako jutro na prazan stomak sa malo vode oko 3-5 dana. I dalje je važno konsultovati specijaliste u ovom slučaju, a ne samolečenje bez lekarskog pregleda.
- Izuzetno su korisne za žene koje su u menopauzi, jer su semenke bogate fitoestrogenima, koji se u ovom periodu efikasno bore protiv depresivnog stanja.
Da li se semenke bundeve mogu konzumirati tokom dojenja i trudnoće?
Da, čak i buduće majke mogu bezbedno uključiti seme bundeve u svoj meni. One nisu samo korisne, već i pomažu kod toksikoze, od koje pati oko 85% trudnica. Takođe su veoma korisne kod zatvora, što je opet čest problem budućih majki. Ipak, važno je da dojilje budu veoma oprezne, jer su semenke bundeve jak alergen, pa je dobro u početku smanjiti njihovu porciju.
Koje su koristi od proklijalog semena bundeve?
Bogate su dosta važnim vitaminima za organizam, a i kada proklijaju, onda se njihova korist višestruko povećava. Pokazalo se da tokom klijanja složeni ugljeni hidrati i proteini postaju lako svarljivi. Uz to, količina vlakana i vitamina se značajno povećava.
Da bi seme klijalo, prvo se mora dobro osušiti, a zatim staviti na vlažni pamuk, na primer u pogodnu posudu koja je prekrivena vlažnom krpom. Periodično, pamuk se navlaži da se ne osuši, a nakon otprilike nedelju dana seme bundeve će početi da klija.
Kontraindikacije za konzumaciju semena bundeve
Gastroenterolozi ne preporučuju semenke bundeve osobama koje pate od hroničnih oboljenja gastrointestinalnog trakta, kao i raznih oblika crevne opstrukcije. Nije dobro da ih konzumirate u slučaju individualne netolerancije.
Važno je znati da prekomerna konzumacija semenki bundeve može izazvati probleme sa zglobovima.
Ovaj proizvod takođe negativno utiče na zube i gleđ ako se uzima u velikim količinama.
Ako imate problema sa varenjem, treba unapred očistiti semenke kako ne bi nadražile sluzokožu.
Sada se prebacite na naše ukusne predloge za paj od bundeve ili Hrskavu pitu od bundeve.
Komentari