Meskit je drvo ili žbun iz porodice mahunarki. Ova stabla mogu dostići visinu od 6-9 metara, iako su u većini slučajeva veličine grmova. Imaju uske, šiljaste listove dužine od 50 do 75 mm, a plodovi su im mahune sa semenkama nalik na pasulj.
Grane drveta imaju karakterističan cik-cak oblik. Neke vrste meskita imaju oštre bodlje do 75 mm. Bodlje su dovoljno jake da prođu kroz đon cipele i lako mogu da probuše gumu.
Većina vrsta je veoma otporna i tolerantna na sušu jer imaju dubok korenov sistem koji sadrži kolonije bakterija koje fiksiraju azot, koji je veoma važan za rast biljaka i koji se pretvara u hranljivi protein.
Meskit je uobičajen u sušnim regionima širom sveta, uključujući delove Južne Amerike i jugozapad Sjedinjenih Država. Drveće meskita se takođe nalazi u pustinji Čivava u Meksiku.
Vrste meskita
Postoji oko 45 vrsta drveća i žbunja meskita pronađenih u tropskim i suptropskim regionima Severne i Južne Amerike, Afrike, zapadne Azije i južne Azije, od kojih su najčešći medni meskit, somotski meskit i Prosopis pubescens.
Prosopis glandulosa ili medni meskit je drvo porodice Mahunarki, koje doseže 6 do 9 m visine. Cveta od marta do novembra i formira bledožute, duguljaste mahune. Nalazi se širom jugozapadnih Sjedinjenih Država i Meksika. Smatra se invazivnom biljkom koja se veoma brzo širi.
Somotski Meskit ili Prosopis velutina je takođe drvo iz porodice mahunarki. Dostiže od 5 do 9 m visine. Mlade grane biljke su zelene. U početku je kora crvenkasto-braon i glatka, a vremenom potamni i postaje mrvljiva. Na granama se pojavljuju žute bodlje dužine 2, 5 cm. Listovi ove vrste su nežni i dostižu do 15 cm dužine.
Prosopis pubescens je vrsta drveta ili žbuna meskita takođe iz porodice mahunarki. Ova vrsta je rasprostranjena u Teksasu, Arizoni, Kaliforniji itd. Biljka dostiže visinu od 7 m. Ima svetlo braon koru. Formira kratke, ravne bodlje, dužine od 1 do 3 cm. Mahuna biljke je veoma zanimljivo uvijena i liči na šraf.
Sastav meskita
Meskit sadrži proteine, ima nizak glikemijski indeks i dobar je izvor lako svarljivih vlakana, što znači da se sporo razgrađuje i ne izaziva nagli porast šećera u krvi. Meskit je takođe odličan izvor kalcijuma, gvožđa, lizina, mangana, cinka, magnezijuma, kalijuma i dijetetskih vlakana.
Koristi od Meskita
U pustinjskim regionima Amerike, mahune i seme drveta meskita su starosedeoci dugo koristili kao izvor hrane. Meskit su mleli u prah, koji su potom koristili kao brašno, zaslađivač ili kao glavni sastojak za pravljenje slatkih napitaka i fermentisanog alkohola. Hiljadama godina, američki Indijanci na jugozapadu i u Meksiku redovno su konzumirali meskit, što je rezultiralo skoro nultom stopom dijabetesa u tim zajednicama.
Meskit je divan prirodni lek. Brašno od Meskita efikasno uravnotežuje šećer u krvi, pošto su njegovi šećeri u obliku fruktoze, kojoj nije potreban insulin za metabolizam, mlevene žitarice pomažu u održavanju konstantnog nivoa šećera u krvi tokom dužeg perioda. Meskit poboljšava ishranu dijabetičara i podržava rad pankreasa.
Od listova i korena, kao i od kore drveta, može se napraviti meskitov prah ili čaj od meskita. Do danas se meskit koristi u izradi raznih lekova ili se sama biljka koristi kao lekovita biljka, uglavnom za lečenje rana, očnih tegoba i kožnih bolesti. Poznato je i blagotvorno dejstvo koje ima na probavni sistem. Meskit takođe pomaže kod uboda insekata i manjih infekcija. Listovi meskita se koriste za pravljenje čaja koji pomaže kod glavobolje i stomačnih bolova. Takvim napitkom ranije su se lečile i upale očiju.
Meskit se u organizmu apsorbuje mnogo sporije od ostalih vrsta žitarica i održava osećaj sitosti. Kako biljka snižava nivo šećera u krvi, telo doživljava manje stresa i pankreas postepeno normalizuje svoju aktivnost. A uz dužu konzumaciju meskita, moguće je da ovaj organ potpuno obnovi svoje funkcije.
Do danas se vodi rasprava o tome da li je ova biljka drvo ili žbun. Međutim, neosporno je mišljenje da je meskit životvorna biljka. Teško da je slučajno što je drugo ime po kome je poznat - Drvo života.
Meskit brašno se smatra jedinstvenom super hranom visoke nutritivne vrednosti i prefinjenog delikatnog ukusa. Pored svojih nutritivnih svojstava, brašno od meskita ima i društveni i ekološki značaj. Marketing proizvoda od meskita koji se uzgajaju u sušnim regionima podržava razvoj i sadnju, a smanjuje seču ovih vrsta drveta i pretvaranje u ćumur i proizvode savremene industrije.
Meskit u kulinarstvu
Meskit prah se takođe može dodati kao zaslađivač u piće. Redovno uključivanje brašna od meskita i praha od meskita u ishranu ima brojne koristi. Hrana i pića od meskita sadrže manje ugljenih hidrata i masti, bogata su vlaknima i prirodno su slatka, tj. nema kalorija zbog kojih bi se osećali krivim.
Zahvaljujući svojoj prirodnoj slatkoći, meskit je najpogodnija hrana za dijabetičare. Meskit brašno se takođe može dodati u peciva, pečeno meso, salate itd.
Meskit se može koristiti u raznim sirovim krekerima, hlebovima, keksićima, pitama i drugim pecivima kao aromatični zaslađivač ili u kombinaciji sa drugim brašnom od žitarica.
Visok nivo lizina čini meskit vrednim sastojkom u pripremi nekih vrsta kolačića i dehidriranih namirnica u kojima su vrednosti lizina potcenjene.
Ukus poput melase i lagani ukus karamela čine ga savršenim dodatkom raznim vrstama napitaka (čaj, kafa, smutiji i freševi). Uspešno se kombinuje sa svežim i kiselim mlekom od orašastih plodova i žitarica, voćnim i orašastim namazima.
Kao začin, meskit se može dodati supama, sosevima i skoro svim vrstama jela od povrća. Meskit prah je odličan dodatak sirovim ili kuvanim desertima.
Ako vam je potrebna ideja da ukrasite svoje deserte i krem supe, možete ih bezbedno posipati brašnom od meskita. Ovo ne samo da će povećati njihovu nutritivnu vrednost, već i garantovati optimalno zdravlje.
Recept za hleb od banane sa meskitom
brašno od meskita - 3/4 šolje, brašno - 1 šolja, šećer - 2/3 šolje, soda - 1/2 kašičice za hleb, banane - 1 šolja, mlevene, prašak za pecivo - 2 kašičice, maslac - 1/3 šolje, sveže mleko - 1/2 šolje, jaja - 2 komada, orasi - 1/4 šolje, izmrvljeni, so - 1/4 kašike.
Način pripreme: Pomešajte brašno od meskita, šećer, prašak za pecivo, sodu bikarbonu i so. Dodajte izgnječene banane, jaja, maslac i mleko. Mutite na laganoj brzini dok se svi sastojci ne sjedine, a zatim na najvećoj brzini 2 minuta. Dodajte brašno. Ponovo umutite i dodajte orahe. Sipajte smesu u nauljeni pleh. Pecite hleb od banane oko 1 sat na 150 stepeni. Zatim ohladite tortu i izvadite je iz kalupa.
Komentari