Svi delovi biljke rena sadrže specifično eterično ulje koje mu daje tako oštar ukus i miris – alil senf. U malim količinama podstiče apetit i aktivira lučenje gastrointestinalnih žlezda.
Koren rena je bogat mineralima, uključujući kalijum, kalcijum, magnezijum i sumpor. Pored toga, ren je dobar izvor askorbinske kiseline, a njegov sok je bogat lizozimom, koji ima antibakterijski efekat.
Ovo objašnjava antimikrobna svojstva povrća. Mnogi hranljivi sastojci i fitokemikalije u renu imaju antioksidativna svojstva koja mogu pojačati imunitet i stimulisati aktivnost belih krvnih zrnaca.
Najlakši recept sa renom
Obično se povrće ren koristi za ljuti sos od rena. Sos se može kupiti ili ga možete sami napraviti. Najpopularniji i korisniji je sos sa renom i paradajzom bez kuvanja. Za njegovu pripremu biće vam potrebno:
paradajz - 4 kg
beli ren - 250 g
beli luk - 16 čenova
so - 8 kašičica
šećer - 4 kašičice
Prvo, pripremite paradajz. Za sos je dobro izabrati meki i prezreli paradajz koji neće biti teško samleti. Paradajz treba oprati, osušiti, ukloniti stabljiku i oštećena mesta, ako ih ima. Zatim pripremite ren, isperite i očistite.
Paradajz se mora iseckati, za šta možete koristiti multipraktik ili mašinu za mlevenje mesa. Zatim u sok dodajte ren, beli luk, šećer i so, ponovo sameljite. Tako pripremljenu smesu sipajte u sterilne tegle ili flaše.
Najbolje je da sos od rena i paradajza držite na hladnom mestu daleko od svetlosti.
Veruje se da su ovaj poseban sos redovno jeli stari Egipćani, Grci i Rimljani. U srednjem veku ren se jeo da bi povećao apetit i održao vitalnost.
I budite sigurni - recepti sa renom možda nisu jedni od najpopularnijih i hitovi, ali su veoma dobri za zdravlje zbog korisnih svojstava rena.
Jedite ukusno i korisno i budite zdravi!
Komentari