Rogač - nova mogućnost da probate nešto novo. Reč vodi poreklo iz arapske reči “kharrub”, što je u prevodu - "mahunarke"
Rogač je drvo, koje raste bez posebnih problema i u izuzetno teškim klimatskim uslovima. On je otporan na sušu i siromašno zemljište. Danas je rasporstranjen u celom Mediteranu, dok se pretodnih godina glavno gajio u severnoj Africi.
Jestiva mahuna rogača sadrži visoke količine šećera. Kada uzri, onda se suši ili peče. Od nje se proizvodi brašno, sirupi, šećer, melasa i zamena za kakao.
Mahunarke rogača se koriste kao alternativa čokolade. Međutim, one su veoma korisne, pošto se u njima ne nalaze štetni sastojci poput kofeina, teobromina i feniletamina, koji uzrokuju migrenu i alergijske reakcije.
Ovi sastojci su toksični i za pse i mačke. Tanin koji se nalazi u njemu ga čini savršenim lekom protiv jake dijareje kod dece.
U rogaču se nalazi mnogo vitamina A, B, B1, B2, B6, D. Osim toga, mahunarke su bogate mikroelementima kalcijumom, gvožđem, kalijumom, magnezijumom, manganom i 8 % proteina.
U njima se nalaze velike količine vlakana i pektina, koji pomažu regulisanju metabolizma i izbacuju toksine iz tela.
Rogač ima prirodan, mek i sladak ukus. On je savršen za ljude koji su alergični na čokoladu i one koji je ne vole. U kulinarstvu, rogač u prahu se koristi kao zamena za kakao u raznim receptima.
brašno od rogača je bogato ugljenim hidratima, saharozom, glukozom i fruktozom. Vlakna koja sadrži poništavaju serumski holesterol.
Od semenki rogača se proizvodi stabilizirajući agens E410 - karobin, koji ima široku upotrebnu u prehrambenoj industriji.
Osim toga, od njega se i izolira i kompleks proteina karobin sličan glutenu. Od njega se priprema testo za hleb sa predivnim ukusom i najvažnije - bez glutena.
Komentari