Vrlo često se prodavci, pa čak i proizvođači meda žale da kupci kategorički odbijaju da kupe med koji je ušećeren. Opšte se veruje da je ušećereni med štetan. Ali šta je istina?
Ne tako poznata činjenica je da kada se med ušećeri, to pokazuje da je zaista kvalitetan i da je potpuno blagotvoran prirodni proizvod.
Kako kažu proizvođači, brzina kojom se med ušećeri zavisi od mnogo stvari – načina sakupljanja, naravno skladištenja, kao i temperature (između 13 i 15 stepeni najbrže se ušećeri).
Vrsta meda takođe je važna, bagremov i lipov med, na primer, sporije kristališu od drugih, dok se med od uljane repice, bilja i suncokreta ušećeri u prvoj nedelji nakon berbe.
Sastojci su takođe važni, kada je odnos fruktoze i glukoze veći, kristalizacija se dešava sporije. Po nekima, može se desiti kada mokrom kašikom grabimo iz tegle meda. Tip kristala takođe može biti različit - manji i veći.
Da bi ga ponovo masovno prodali, prodavci pribegavaju metodi topljenja meda u vodi. Upravo ovo kuvanje čini med štetnim. Gubi korisna svojstva. Dolazi do transformacije šećera, a ako je temperatura viša, med od korisnosti postaje kancerogen. Med treba polako topiti u vodi na niskoj temperaturi, a da voda ne ključa.
Pročitajte i sve o kristalizaciji meda.
Komentari