Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Vrste meda i njihova korisna svojstva

Vrste meda i njihova korisna svojstva

Plamena M.Plamena M.
Džedaj
253
Pčelinji proizvodi

Bagremov med – bogatstvo voćnog šećera i nizak sadržaj polena čine ovaj med jednim od najpoželjnijih. Pogodan je za dijabetičare, za probleme sa žuči, nesanicu, stomačne probleme. Ima smirujući efekat na nervni sistem. Potpuno je pogodan za decu.

Lipov med – takođe veoma bogat raznim korisnim materijama. Pomaže dobrom varenju i povećava imunitet. Poboljšava rad srca. Ovaj med takođe ima veoma specifičnu aromu zbog sadržaja specifičnog glukozida. Zauzvrat, ima dijaforetsko i diuretičko, sekretolitičko dejstvo.

Lipov med

Manov med (Med od hrasta) – veliki broj aminokiselina i mineralnih soli sadržanih u njemu čini ga veoma korisnim kod anemije. Med od mane je veoma lekovit, ali postoje specifične doze i sastojci za određene recepte.

Ušećereni med – Ovaj med je obično u "kristalizovanom" ili "ušećerenom", polučvrstom ili čvrstom stanju. Vosak u medu i polenova zrna ubrzavaju proces kristalizacije. Ušećereni med ima ista lekovita svojstva kao i tečni med. Samo ga je teže koristiti.

Med buket

Biljni med (Poliflorni) – sakupljen iz brojnih poljskih i planinskih biljaka, ovaj med ima kompleksna svojstva, kao što su izraženo lekovito i profilaktičko dejstvo na disajne puteve, gastrointestinalni trakt i ginekološka oboljenja.

Medkrem – ovaj med je popularan kao alternativa tečnom medu. Dobija se kontrolom prirodnog procesa kristalizacije.

Med u saću – ovaj med se ne razlikuje od običnog meda, sa malom razlikom što dolazi u rezu direktno u saću.

Pčelinje pite

Pčelinji med sa polenom – ova kombinacija, osim što ima neverovatne kvalitete ukusa, je i veoma lekovita. Za upotrebu kao lek, pčelinji med sa polenom mora se čuvati u dobro zatvorenim posudama na suvom mestu. Kao lek, doza je 30-40 g dnevno, a za prevenciju - 15-20 g dnevno. Dobro deluje kod umora, iscrpljenosti, nedostatka apetita i odloženog nicanja zuba kod dece.

Ekspresni med - veštački je pojačan hranljivim, profilaktičkim i lekovitim svojstvima. Lekoviti element se sipa u drvene hranilice i stavlja u košnicu. Na taj način ga pčele za kratko vreme pretvaraju u lekoviti med.

Kada odlučite da koristite med kao lek i za hranu, morate biti sigurni da znate njegov izvor i tako se zaštitite od falsifikovanja i razblaživanja.

Med nije regulisan kao lek, ali iz svoje dnevne doze telo dodaje potrebnu količinu ugljenih hidrata. Med je divno lekovito i hranljivo sredstvo sam ili u kombinaciji sa drugom hranom.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest

Rejting

4
50
41
30
20
10
Oceni:

Komentari

Ovaj članak još uvek nije komentarisan. Budite prvi, koji će ostaviti svoj komentar:Anonimni