Bonapeti.rs»Članci»Šta je zbog čega korisno»Zdravstvene koristi od guave

Zdravstvene koristi od guave

MarinaMarina
Džedaj
26
Egzotično voće i guava

Guava je veoma česta u azijskim zemljama, a danas se susreće i u zapadnom svetu, posebno zbog velikih zdravstvenih koristi voća. Podseća na krušku, ali je okruglog oblika, čija je spoljna površina svetlozelene, žute ili braonkaste boje kada sazri. To je sezonsko voće, bele ili braonkaste unutrašnjosti i veoma sitnog tvrdog semena. Guave se konzumiraju sirove ili u obliku ukusnih džemova ili želea.

Ono što voće čini ekološki prihvatljivijim i korisnim je činjenica da ga spoljna ljuska toliko dobro štiti da za opstanak nije potrebna primena raznih pesticida.

Guava je veoma bogata balastnim materijama (uglavnom predstavljaju ugljene hidrate i lipide koji pročišćavaju organizam), kao i vitaminima, proteinima i mineralima, a nema holesterola i malo svarljivih ugljenih hidrata. Duže zasićuje organizam, zbog čega je pogodna namirnica za različite dijete. Za razliku od drugog voća kao što su jabuke, pomorandže, grožđe i drugo, sadrži manje šećera, posebno sirova guava. I koliko god to čudno zvučalo, guava je prvi pomoćnik za ljude koji treba da dobiju nekoliko kilograma. Verovatno je ovaj dvostruki efekat posledica činjenice da je veoma bogata hranljivim materijama koje podržavaju metabolizam tako što regulišu i pomažu pravilnu apsorpciju supstanci.

Među vitaminima je vitamin A, za koji znamo da je veoma koristan za vid. Konzumiranje ovog voća usporava pojavu katarakte, degeneraciju makule (mala oblast u centru mrežnjače, koja nam omogućava da jasno vidimo) i opšte zdravlje očiju.

A vitamin C, koji se u ovom voću nalazi, četiri puta je veće količine nego u pomorandži. Znamo da ovaj vitamin obezbeđuje mnogo antioksidanasa, koji jačaju imunitet i štite od širenja slobodnih radikala u telu, a odatle i do pojave kardiovaskularnih bolesti ili maligniteta.

Voće se koristi za prevenciju raka, guava ima sposobnost da inhibira (suzbija) rast i metastaze (širenje) ćelija raka. Nakon brojnih studija, ustanovljeno je da je guava pogodna za rak prostate, rak dojke i rak usne duplje. Ulje pripremljeno od listova guave ima dokazano lekovito dejstvo, koje je dostojno meriti sa kvalitetima drugih lekova. Bogata je likopenom – moćnim antioksidansom, koji jača dejstvo protiv ćelija raka.

Plodovi guave

Takođe sadrži vitamine B3 i B6. Vitamin B3 može povećati protok krvi i stimulisati kognitivne funkcije, a vitamin B6 je dobar nutrijent, posebno za mozak i normalnu funkciju nerava.

Guava pomaže u lečenju dijareje, dizenterije, gastroenteritisa. Sadrži jedinjenja (astringente), koja se nalaze u sirovoj guavi i njenim listovima. Oni su alkalne prirode i imaju antibakterijska i dezinfekciona svojstva. U trenutku žvakanja podržava i zdravlje usne duplje, jača desni i jača zubnu gleđ.

Pored dijareje, pogodna je i za lečenje zatvora, što je još jedan slučaj dvostrukog dejstva ovog ukusnog voća. Bogato je dijetalnim vlaknima i njegove semenke su odlični laksativi (pročišćavajuće dejstvo). Sve ovo reguliše peristaltiku, pomaže telu da zadrži tečnost.

Sadrži i dosta bakra, zbog toga reguliše funkciju štitne žlezde kontrolišući proizvodnju i apsorpciju hormona.

Koristi se tu ne završavaju, guava se dodaje hrani za kašalj i grip. Guava pomaže u održavanju zdrave, lepe i čvrste kože, osim što smanjuje holesterol u krvi i snižava krvni pritisak.

Brojna istraživanja pokazuju da je ovo voće pogodno za dijabetičare zbog dijetetskih vlakana koje sadrži. Podržava apsorpciju šećera i smanjuje rizik od naglih promena nivoa šećera u krvi. Veruje se da guava može sprečiti pojavu dijabetesa.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest