Rasipanje hrane je veliki problem savremenog društva. Prema studijama, 17% hrane proizvedene u svetu se baca kao otpad.
Najviše hrane bacaju privatna domaćinstva - preko 50%, samo 7% prehrambenih proizvoda baca se iz prodavnica i 9% hrane iz javnih ugostiteljskih objekata. U proseku, po osobi to iznosi 131 kilogram otpada hrane godišnje.
U bačene prehrambene proizvode takođe spadaju potrošena voda, struja, vreme pripreme i svi resursi za njihovu proizvodnju.
Ove činjenice objašnjavaju zašto je toliko važno da svaka osoba ima informacije o pravilnom skladištenju hrane, što će minimizirati gubitke ovog suštinskog resursa za ljudski opstanak.
Za početak, neophodno je znati šta uzrokuje kvarenje hrane i kako sprečiti ovaj proces.
Zašto se prehrambeni proizvodi kvare
Postoje četiri glavna faktora, koji dovode do kvarenja hrane:
- Mikroorganizmi;
- Enzimi;
- Kiseonik;
- Svetlo.
Mikroorganizmi
To su sve bakterije, kvasne gljivice i plesni koji rastu na hrani. Oni se time hrane i proizvode otpadne proizvode. Otpadni proizvodi izazivaju neprijatne mirise na hrani.
Mikroorganizmima su potrebni kiseonik i voda da bi preživeli. Zbog toga se većina metoda čuvanja hrane zasniva na dehidraciji i ograničavanju protoka kiseonika, kao što je sušenje i vakumsko pakovanje. Hlađenje i zamrzavanje su takođe dobri načini da se uspori rast mikroorganizama i da hrana ostane sveža duže vreme.
Enzimi
Enzimi su prirodne hemikalije koje se nalaze u hrani. Neki od njih dovode do sazrevanja voća i povrća, na primer da zeleni paradajz pocrveni čak i nakon što je ubran.
Kada su prisutni kiseonik i voda, enzimi postaju uzrok kvarenja hrane. Međutim, oni se mogu uništiti uz pomoć toplote. Iz tog razloga se koriste metode konzerviranja toplotom, što znatno produžava rok trajanja namirnica.
Kiseonik
Kiseonik ima presudnu ulogu u opstanku i razmnožavanju mikroorganizama, kao i u toku enzimskih procesa, pa je zaustavljanje protoka kiseonika način očuvanja prehrambenih proizvoda.
Sam kiseonik uzrokuje kvarenje hrane kroz oksidaciju koju izaziva. Najviše oksidiraju namirnice koje u svom sastavu sadrže masti i masne kiseline. Masti pod uticajem kiseonika formiraju kratkolančana jedinjenja ugljenika. Ova jedinjenja imaju kiseli ili riblji miris. Namirnice sa masnim kiselinama kao što je smeđi pirinač, na primer, brže se kvare zbog zdravog ulja u njemu.
Svetlo
Svetlost je uzrok kvarenja hrane, činjenica koja se često zaboravlja, a ne bi trebalo, jer čak i kada je lišena kiseonika i vlage, hrana može biti pokvarena od svetlosti kroz proces fotodegradacije. Postoje prehrambeni proizvodi koji su posebno osetljivi na ovaj proces - masti, proteini, vitamini. Ako je hrana izložena svetlosti, to ne mora da znači da će biti nebezbedna za jelo. Može da promeni boju, izgubi neke svoje vitamine i svakako svež izgled i sadržaj vode.
Uslovi za pravilno čuvanje prehrambenih proizvoda
Umeće pravilnog čuvanja hrane ne samo da štedi resurse, već i pomaže da se lakše organizuje proces zdrave ishrane.
Održavanje zdravo poređanog frižidera kod kuće čini personalizovanu ishranu neverovatno lakom. Neophodno je dobro znati koji prehrambeni proizvodi koji rok trajanja imaju, čak i pod odgovarajućim uslovima. Za početak, treba znati da frižider ili neko drugo pogodno hladno mesto kao što je podrum ne sprečava razvoj gljivica i bakterija, već ih samo usporava.
Odvojeno skladištenje hrane u svim skladišnim prostorima je neophodno kako bi se sprečilo širenje bakterija. Redovno čišćenje mesta za čuvanje hrane je takođe osnovni uslov za pravilno i bezbedno čuvanje hrane.
Čak i u frižideru ili drugom mestu na niskim temperaturama, hermetički zatvorene kutije održavaju neupakovanu hranu svežom i čistom.
Kako se čuvaju različite vrste namirnica
Produženje roka trajanja prehrambenih proizvoda moguće je poštovanjem uslova za njihovo skladištenje, a to se može postići informacijama o tome koje namirnice kako treba čuvati. Evo šta neke grupe hrane zahtevaju u pogledu njihovog skladištenja.
Sveže voće i povrće
Sveže voće i povrće su osnova zdrave ishrane. Bez njih se ne mogu pripremiti salate, đuveči, deserti.
Najčešći razlog kvarenja ove grupe namirnica je oslobađanje gasa koji uništava plod. Etilen ubrzava proces sazrevanja, ali i pokreće proces truljenja. Stoga je odvajanje ovih namirnica po vrstama u kese ili pergament papir i čuvanje na hladnom i tamnom mestu pravi način da produžite njihov rok trajanja.
Čuvanje krtolastog povrća
Jedno od prvih mesta na meniju je krompir kao glavni predstavnik krtolastog povrća. Zahtevaju provetreno i hladno mesto, na temperaturi od 1 do 4 stepena. Vlaga, mraz i intenzivna vrućina glavni su neprijatelji krtolastih prehrambenih proizvoda. Pod uticajem sunčeve svetlosti postaju zeleni ili se suše i oslobađaju otrovnu supstancu solanin.
Čuvanje hleba i pekarskih proizvoda
Pakovanje hleba u papirne ili polietilenske kese je najpogodniji način da se duže čuva u najprijatnijem stanju za konzumaciju. Čuvanje hleba i drugih pekarskih proizvoda u frižideru nije najbolja ideja, jer se stvrdnu i gube aromu i ukus.
Čuvanje sira
Ovaj prehrambeni proizvod se obično kupuje u plastičnoj vrećici. Međutim, čuvanje u njemu nije dobar izbor. Bakterije nastavljaju da žive u siru i potreban im je kiseonik, inače se kvari i postaje buđav. Ne radi se o plemenitoj plesni kod nekih vrsta sireva, već o procesima koji kvare proizvod. Mlade sireve, kao što je mocarela, dobro je čuvati u fabričkoj surutki.
Kako se čuvaju začini
Dobro skladištenje je da tretirate začine kao i špargle kao što tretirate cveće. Peršun, bosiljak, mirođiju, nanu, žalfiju, mladi luk i špargle treba staviti u teglu sa malo vode, kao što se cveće potapa u vazu sa vodom. Neke biljke kao što su majčina dušica i čubar mogu se vezati u buket i okačiti na otvorenom.
Začinsko bilje se može zamrznuti i sveže u malo maslinovog ulja. Ovo ga održava svežim za obroke koji će biti pripremljeni kasnije. Plastične posude za led mogu poslužiti kao porcije za jedan obrok. Za takvo čuvanje najkorisniji su ruzmarin, žalfija, majčina dušica i origano.
Nekoliko saveta za dobro čuvanje prehrambenih proizvoda
- Jagode i maline, koje se lako kvare mogu duže da se čuvaju ako pripremite rastvor vode i sirćeta u razmeri 1:10 - 10 šolja vode sa 1 šoljom sirćeta i isperite voće u ovom rastvoru, pa ga stavite u frižider. Ovo u velikoj meri produžava rok trajanja, a rastvor je dovoljno razblažen da ne ostane dah od sirćeta;
- Ako se 1 jabuka stavi u blizini krompira, to će produžiti njihov rok trajanja i odložiti klijanje;
- Čuvanje đumbira u zamrzivaču ne samo da će omogućiti da se njegova kora lakše narenda, već će se i duže održati;
- Za čuvanje voća i povrća zajedno, potrebno je znati koje vrste emituju najviše etilena, a koje su na njega najosetljivije. Najviše etilena emituju: avokado, banane, kivi, mango, kruške, šljive, paradajz. Najosetljiviji na ovaj gas su: jabuke, brokoli, šargarepa, krastavci, boranija, zelena salata, krompir i lubenica. Treba ih držati u različitim odeljcima;
- Jedan od najvažnijih uslova za dobro čuvanje namirnica je redovno čišćenje mesta na kome se čuvaju prehrambeni proizvodi. Pokvareni među njima nose neprijatan miris i buđ, koja se brzo širi na sveže, i mnoge druge neprijatnosti, ako se prehrambeni proizvodi koji više nisu za jelo ne uklanjaju redovno.
Komentari