Bonapeti.rs»Članci»Kulinarski Saveti»Kako da postanete Vladar supa i čorbi

Kako da postanete Vladar supa i čorbi

Supa od povrća

Kažu da supa ili čorba podstiče apetit i priprema želudac za glavno jelo. Supa ili čorba je odlika sporog života - kada kuvaš supu, nemaš kuda da žuriš. Tako i mi, koliko god da nam je brz i opterećen život koji vodimo, uvek moramo pronaći vreme za jedan tanjir tople supe ili čorbe koja greje dušu. Supe ili čorbe treba da se pripremaju na taj način da budu ukusne, bogate i da zasite.

Evo nekoliko saveta za pripremu različitih supa i čorbi:

Kod pripreme supa od povrća so se stavlja na kraju, kada je supa već skuvana. Često volimo da koristimo kockice bujona, ali mnogo bolji ukus i miris se postiže od namirnica koje se stavljaju u supu. Možemo ih samo kratko propržiti sa malo maslaca ili maslinovog ulja.

Drugi način je da se supa kuva na pari u poklopljenom sudu, t.j. stavljamo količinu vode u zavisnosti koliko supe želimo, stavljamo sve namirnice i začine u šerpu i zatvaramo poklopcem. Stavljamo na jaku vatru da se ugreje oko 5 minuta, a nakon toga smanjujemo jačinu vatre na 1 i ostavljamo oko 1 sata (zavisi kakvu supu pravimo), a ne otvarajući poklopac. Na kraju, kada je supa gotova, isključimo ringlu, skidamo poklopac i dodajemo samo so.

Ako su namirnice u supi siromašne skrobom, tada u uprženo povrće možemo dodati brašno (pospemo povrće i razredimo hladnom vodom, kako se ne bi stvorile grudvice). Gustinu supe možemo postići i ako dodamo prirodni skrob, prethodno rastvoren u vodi (na 2 litra tečnosti stavljaju se 2 kašike skroba, rastvorene u 6-7 kašika tečnosti. Sipamo na kraju kuvanja). Drugi način da se supa zgusne je da se pri kraju kuvanja dodaju 1-2 kašike pirea od krompira.

Na kraju se može napraviti i zaprška po izboru: od umućenih jaja, od svežeg ili kiselog mleka sa umućenim belancima, samo od mleka ili od pavlake.

Jagnjeća supa

Kod pripreme supa od teletine, svinjetine ili jagnjetine, dobro je koristiti kolenicu, grudi ili plećku, a od piletine krilca, leđa ili batake. Meso se uvek preliva hladnom vodom. U bujon se dodaje dobro oprana neoljuštena ili oljuštena, zapečena glavica luka. Na taj način bujon postaje ukusniji.

Kada supa provri, napravi se pena na površini, koju pomeramo rešetkastom kašikom. Ova pena predstavlja koagulirane belančevine, koje nemaju hranjljivu vrednost. Supe od mesa solimo na polovini njihove pripreme.

Odgovarajući začini za supe od teletine i svinjetine su peršun, celer, lovorov list, muskatni oraščić, čubar, biber i majčina dušica; za jagnjeće - nana, selen, kaloper; za piletinu - peršun, celer, ruzmarin, bosiljak, majčina dušica, origano, biber, limunov sok. Mesne supe isto tako mogu da se zapržuju i zgušnjavaju kao i supe od povrća.

Pasulj

Za pripremu ribljih čorbi koriste se glave, kosti i hrskavice masnijih riba (som, šaran, iverak i dr.). Najlakše je staviti kosti zajedno sa nekoliko zrna bibera uvezanih u gazu. Riblja čorba se brzo kuva (za oko 20 minuta), a može se koristiti različito povrće za ukus - šargarepa, celer, paškanat, praziluk i dr. kao začini se koriste mirođija, limunov sok, peršun, ren, selen nana i dr.

Kod pripreme čorbi od pasulja i sočiva, treba poštovati pravilo da odnos voda-proizvod bude 5:1. Odgovarajući začini za čorbu od pasulja su nana, sušene crvene paprike, celer, peršun, selen, čubar. U čorbu od leće obavezno se dodaju čenovi belog luka, vinsko sirće, čubar, peršun i aleva paprika.

Čorba od sočiva

Postoji još jedno pravilo - u jednoj porciji supe ili čorbe treba da ima bar 300 ml bujona.

Za dekoraciju supa i čorbi mogu se koristiti prženi sveži začini, čips od različitih namirnica ili krutoni.

Da bi pripremili pržene sveže začine, neophodno nam je nekoliko strukova (bosiljak, ruzmarin i dr.), najbolje od onih koje smo koristili za kuvanje supe. Potrebno nam je još i 2-3 kašike skroba i ulje za prženje. Skrob se dobro rastvara u oko 100 ml mlake vode. U njega se potapaju začini za oko 1-2 minuta. Nakon toga se uprže u zagrejanom ulju oko 1-2 minuta i vade se na kuhinjski ubrus da se ocedi masnoća.

Čips možemo napraviti od slanine ili kačkavalja, koje režemo na tanke trake i ređamo na papir za pečenje. Peku se na 180 stepeni do zlatne boje.

Supa sa krutonima

Da bi napravili krutone, neophodno je naseći nekoliko kriški hleba na jednake kockice. Poređamo kockice u pleh, l prelijemo ih sa malo maslinovog ulja i začinimo origanom, majčinom dušicom i parmezanom. Nakon toga ih pečemo oko 10 minuta u dobro zagrejanoj rerni.

Da bi pripremili bruskete, neophodno je zemičku iseći na veoma tanke kriške, koje prelivamo maslinovim uljem i pečemo do zlatne boje. Nakon toga ih pospemo različitim začinima - bosiljak, origano, čubar, beli luk u prahu, aleva paprika i dr. i ostavimo ih da se ohlade.

Facebook
Omiljeno
Twitter
Pinterest