Meso i povrće bude još ukusnije ako pre termičke obrde bude marinirano. Na taj način ono postaje mekše i aromatičnije.
Meso će dobit aromu kineskog jela, ako ga marinirate u smesi od 2 kašike soja sosa, 2 kašike crnog suvog vina, 3 iseckana čena belog luka, 1 kašičice rendanog đumbira, kašičice meda i prstohvata bibera i aleve paprike.
Meso u bilo kojoj marinadi treba da odstoji najmanje 3 sata, ali ako bude u marinadi 8 ili 9 sati, onda će biti mnogo meko i topiće se u ustima. Najlakša i najbrža marinada se pravi od istih količina ulja i sirćeta, kašičice senfa i začinima po želji.
Uz meso je odlična mlečna marinada - ona podrazumeva kiselo mleko, beli luk, kurkumu, karanfilić i cimet. Pikantna mlečna marinada se pravi od kiselog mleka, ljute aleve aprike, soka od limuna ili limete.
Marinada za meso od limuna se pravi od soka od limuna, malo ulja, rendane kore limuna, sveže mente i origana. Sve se meša zajedno i u koičinama koje vama odgovaraju. Sok od limuna je dobar da žilavo meso omekša.
Najbolja marinada za ražnjiće se pravi od 2 kašike senfa, 4 kašike majoneza, prstohvata mlevenog bibera, 2 glavice luka, 1 limuna, 2 lovorova lista, soli.
Meso isečeno na komadiće se marinira 8 sati pre spremanja. Preko svakog parčeta se posipa biber, dodaje se smesa od majoneza i senfa, jedan lovorov list i luk iseckan na kolutiće. Svi slojevi se prelivaju sokom od jednog limuna. Meso se soli, pre nego što se stavi na roštilj.
Piletina bude mnogo ukusnija i sočnija sa marinadom od soka od jednog limuna i jedne limete, koji se pomešaju sa pola šolje meda i jednim sitno iseckanim čenom belog luka. Meso se marinira pola sata, tako što se pre toga marinada sipa u najlonsku kesu, gde je meso, prodrma se, zatvara se i ostavlja u frižider.
Za povrće je dobra i marinada od soka od limuna kada se pomeša sa soja sosom đumbirom, a takođe i marinada od crnog vina, ruzmarina, sitno iseckanog belog luka i đumbira. Sitno iseckan crni luk kada se pomeđa sa senfom i vinskim sirćetom je takođe dobra marinada za povrće.
Marinada se priprema u staklenoj, plastičnoj ili keramičkoj posudi. Nikako je ne treba pripremati u aluminijumskoj posudi, jer kiselina koja će uhvatiti deo metala učiniće namirnice gorkim.
Što krupnije isečete sastojke, to će se bolje marinirati. Da bi upili marinadu što više i bolje, viljuškom pritisnite sastojke na nekoliko mesta.
Žilavo meso postaje mekše u marinadi kojoj su dodati komadići ananasa, kivija ili papaje. Ali meso u takvoj marinadi ne treba biti više od dva sata.
Komentari