Sorbitol /Sorbit/ je alkohol koji ima sladak ukus i veliku rastvorljivost u vodi. Sorbitol je poznat i sa nazivom sorbit i E420. Sorbitol postoji i kao dodatak ishrani koji pripada grupi stabilizatora, koji se mogu sresti u pojedinim hranljivim namirnicama u prodavnicama. Zahvaljujući njegovom uticaju, namirnice imaju postojanu konzistenciju i viskozitet.
Interesantna činjenica jeste i da na isti način deluje i sam pektin. E 420 može imati ulogu emulgatora i zaslađivača. Takođe, on se može sresti i u vidu sirupa. Poznat je kao beli prah i kao koncentrisani vodeni rastvor. Zbog slatkog ukusa se koristi i kao zamena za šećer. Međutim, važno je pomenuti da E 420 ima znatno slađi ukus od šećera. U prirodnom obliku se može sresti u voću (jabuke, kruške, breskve i plave šljive), algama i drugim biljkama.
Upotreba sorbitola
Sorbitol ima široku upotrebu u prehrambenoj industriji kao materija koja doprinosi boljoj strukturi, tj. materija koja poboljšava konzistenciju namirnice. Takođe, sorbitol je važan kada je u pitanju kombinovanje raznih materija, posebno kada je reč o kombinovanju supstanci koje nikako ne idu zajedno.
Soritol je stabilizator, zahvaljujući kojem namirnice imaju primamljivi oblik i strukturu. Njegova moć da daje vlažnost namirnici se najviše koristi u mesnoj industriji, tj. preradi mesa. Ujedno je ova E 420 i jeftin proizvod, pa proizvođačima je itekako povoljno da je koriste.
Jedna od osnovnih namena sorbitola kao dodatka ishrani jeste njegovo korišćenje u poslastičarstvu, pogotovo kada je reč o pravljenju dijetetskih slatkiša. Može se naći u bombonama, čokoladama, želiranim namirnicama, lizalicama, žvakama, keksu, napolitankama, kolačima. Takođe, može se sresti i u džemu, želeu, marmeladi, pireu i sladoledu.
Slatkiši koji sadrže sorbitol se posebno preporučuju osobama koje iz zdravstvenih razloga ne mogu konzumirati šećer, pa shodno tome, dijabetičari bez problema mogu konzumirati ovakve slatkiše.
Sorbitol se dodaje i raznim dijetetskim napicima kao što su sokovi, gazirani napici, nektar sokovi i ceđeni sokovi. U suštini, dodavanje sorbitola je prisutno kada proizvođači žele pojačati ukus raznim namirnicama koje su na bazi vode i ne sadrže šećere. Takođe, sorbitol može biti i sastojak raznih šejkova, pojedinih mleka i mlečnih proizvoda.
Sorbitol je poznat i u farmaceutskoj industriji. On se nalazi u sirupima za kašalj, kompleksima vitamina i raznim preparatima. Takođe, koristi se i kao komponenta vodice za ispiranje usta i paste za zube. Dodaje se i pri proizvodnji krema, pudera, gelova za tuširanje, šampona, losiona za telo, maski za lice.
Dnevna doza sorbitola
Prema velikom broju istraživanja, nije preporučljivo da se sorbitol konzumira u velikim količinama. Prihvaćeno je da se konzumira najviše do 40 g dnevno. Uprkos tome, poznato je da ova materija čak i u malim dozama može izazvati neželjene reakcije.
Koristi od sorbitola
Svojsta sorbitola čine da ova maerija bude korisna iz nekoliko razloga. Kao što je već i poznato, on je veliko olakšanje dijabetičarima, koji ne mogu da jedu namirnice koje sadrže šećer, jer sorbitol gotovo i da ne menja nivo šećera u krvi. Pored toga, nije potrebno da pojedinci sa ovakvim zdravstvenim problemima pribegavaju konzumaciji namirnica koje sadrže acesulfam, aspartam, sukrazit i druge veštačke zaslađivače.
E 420 ima diuretički efekat i iz tog razloga se koristi u proizvodnji preparata protiv konstipacije. Ova materija pomaže ljudskom organizmu da smanji razmenu vitamina B1 i vitamina B6. Takođe, pomaže i u održavanju normalne želudačne mikroflore. Još jedna prednost sorbitola jeste ta što je on odlično sredstvo za pročišćivanje žuči. Koristi se u lečenju posledica trovanja alkoholom.
Štetnost sorbitola
Iako je sorbitol u nekim slučajevima koristan, naučnici sve više ukazuju na njegova štetna dejstva. Razlog tome jeste pojava gasova i jakog osećaja nelagodnosti u želudačno - crevnom traktu nakon povećanog konzumiranja.
Pored toga, kako specijalisti tvrde, kada sorbitol dospe u kontakt sa sluzokožom ili otvorenom ranom, on može izazvati iritacije, svrab i peckanje. Postoje i tvrdnje da konzumacija E 420 kao dodatka ishrani može negativno uticati na vid.
U SAD ova materija spada u supstance koje su opasne za ljudsko zdravlje, pa je zabranjena upotreba sorbitola u proizvodnji dečijih pirea i kašica.
Iskustvo je pokazalo da je moguće da osoba bude preosteljiva na E 420, pa to za posledicu može izazvati krvarenje u gastrointestinalnom traktu.
Smatra se da sorbitol utiče i na povećanje apetita i stalno konzumiranje može dovesti do suvišnih kilograma. Konzumacija ove materije može negativno uticati na razmenu materija u organizmu.
Ipak, svim ovim činjenicama i tvrdnjama nije cilj da izazovu paniku, već da nateraju na razmišljanje kakve namirnice kupujemo i da nastojimo da sadržaj E 420 u namirnicama bude minimalan. Roditelji bi trebalo da obrate posebnu pažnju na sadržaj slatkiša koje deca često konzumiraju.
Komentari