Prema tradiciji, tokom aprila i maja se povećava potražnja za jagnjećim mesom. Kada se ono spremi na pravilan način, onda mu je ukus i više nego božanstven. Perfektno spremljeno jagnjeće meso krije u sebi pojedine trikove, koje bi trebalo da znate.
Pre nego što začinite jagnjeće meso, potrebno je da uklonite suvišnu masnoću i skramu. Začine sitno iseckajte i utrljajte u meso pomoću ulja. Stavite ga u foliju, čvrsto ga uvijte i neka tako prenoći u frižideru. Na taj način će začini dati aromu mesu.
Jagnjeće meso, samo po sebi, je veoma aromatično i često i nema potrebe da mu se dodatno stavljaju začini. Pogledajte koji su to začini koji se odlično slažu sa jagnjetinom.
Ukus jagnjećeg mesa će najbolje dopuniti nana, origano, majčina dušica, majoran, kumin, korijander, ruzmarin, kora limuna. Beli luk je takođe odličan uz jagnjeće meso.
Začini koji se odlično slažu sa ovim mesom su i peršun, selen, kaloper. Nije potrebno da stavljate mnogo začina odjednom, pa izaberite nekoliko koji vam se najviše sviđaju.
Dobar način da se začini jagnjeće meso jeste špikovanje. Vrhom noža napravite male proreze na mesu i unutra stavite komadiće belog luka i začine. Nakon toga ostavite da meso upije začine, pa zatim stavite da se meso peče.
Kombinujte navedene začine, kako bi vaše jagnjeće meso bilo aromatično i ukusno, ali trebalo bi da budete obazrivi što se tiče dodavanja soli. Nikada nemojte soliti meso unapred ili pre samog pečenja. Kada meso prethodno posolite, ono će se osušiti.
Kada se meso ispeče, ono treba da malo odstoji. Ostavite ga 20 minuta, koju ste blago pokrili folijom. Tako će se svi sokovi vratiti u meso i neće se izgubiti tokom sečenja.
Kada kupujete jagnjeće meso, trebalo bi da obratite pažnju na boju masnoće po njemu. Ako je sloj masnoće beo, onda to upućuje da je meso od mladog jagnjeta, ali ako je žućkasto, onda znači da je jagnje starije.
Sveže meso čuvajte u frižideru najviše 3 dana, uvijeno u foliji.
Komentari