Način pripreme
Da bi se patlidžan pripremio za punjenje, primenjuje se sledeća tehnika:
Dobro se operu, bez guljenja i bez sečenja nekog njihovog dela i stavljaju se na ravnu površinu - radnu površinu ili veliku dasku za sečenje. Oklagijom se prelazi odozgo, pritiska se, ali pažljivo da se kora ne rascepi. Lepo pritiskajte oklagijom, kao da razvijate testo, i tako dok lepo ne omekšaju. Na ovaj način unutrašnjost se savija i otvara se mesto za punjenje. Prosto savršena metoda!
Sledeći korak jeste da se podele uzdužno, ali da se ne seku sasvim po dužini, već jedino sa ciljem da se napravi otvor kroz koji će se ubacivati punjenje.
Trbuščići patlidžana se posole i tako se ostave 20-30 minuta dok se vi zanimate punjenjem.
U blenderu zajedno sameljite - luk, paprike, celer, beli luk i 5 grama peršuna.
Veći deo stavite da se dinsta u ulju na umerenoj vatri, a ostali deo stavite kod mlevenog mesa i umesite zajedno sa začinima i malo soli. Treba da se dobije sočno, mekano punjenje, ne čvrsto.
U zaprženu kašicu od povrća stavite paradajz, kašičicu šećera i soli po ukusu i dinstajte 3-4 minute.
Za to vreme operite patlidžane i dobro iscedite gorki sok iz njih, kog su pustili. Unutrašnjost pritiskajte prstima dok se ne otvori još mesta u trbuščiću i dok sva gorka tečnost ne bude uklonjena.
Napunite punjenjem i cele patlidžane stavite u paradajz sos na ringlu.
Poklopite i ostavite sat i po vremena na slaboj vatri dok ne bude savršeno skuvano. Može da bude gotovo i za sat vremena na malo jačoj vatri, ali ja sam kuvala čak 2 sata na 3 stepenu od 9. Napravite onako kako procenite u zavisnosti od vremena kojim raspolažete.
Gotovo jelo u trenutku možete poslužiti posuto sveže iseckanim peršunom ili ako želite da ga prebacite u tepsiju, patlidžan pospite kačkavaljem i zapecite u jakoj rerni. Savršen punjeni patlidžan!
Raskoš!