Način pripreme
Ova neverovatno ukusna penjurlija je izuzetno popularna na balkanskom području oko Sofije, tačnije u selu Batulija, odakle je moja majka i od koje sam naučila recept za ovaj tradicionalni doručak.
U posudicu sipamo kvasac, vodu, so, šećer i 1 supenu kašiku brašna. Lepo promešamo da se dobije homogena smesa. Ostavljamo sa strane da odstoji 10 minuta.
Za to vreme prosejemo brašno.
U drugoj činiji (posudi) umutimo 3 jajeta. U njih dodamo 1 kanticu kiselog mleka, ulje i smesu sa kvascem.
Dobro promešamo i počinjemo da dodajemo po malo od prosejanog brašna. Kada smesa postane gusta i ne može da se meša, sipamo je u tepsiju u koju smo stavili ostalo brašno i počinjemo da mesimo.
Meko testo koje smo umesili stavljamo u duboku posudu (šerpu), koju prekrijemo streč folijom i krpom i ostavlimo je na toplom da naraste, otprilike sat vremena.
Gotovo naraslo testo, nakon što ga lagano malo umesimo, podelimo na 3 lopte.
Pripremimo tepsiju, poželjno bi bilo da bude dublja, tako što u nju stavimo papir za pečenje, premazan sa masti.
Razvijemo koru od prve lopte testa veličine koliki je prečnik tepsije. Stavljamo je na papir za pečenje. Premažemo je maslacem istopljenim na vodenoj pari i pospemo prethodno napravljenom smesom od 3 jajeta i 300 g iseckanog sira. Na prvu koru stavljamo drugu, s kojom uradimo isti proces i na kraju treću koru, na koju na isti način - maslac i smesa od sira i jaja.
Pre nego što ostavimo balkansku penjurliju da ponovo naraste, nožem je sečemo na 8 jednakih trouglova. Ona raste otprilike sat vremena, nakon čega je stavljamo da se peče na 150 stepeni 45 minuta. Blizu 20-te minuta pojačamo rernu na 180 stepeni.