Način pripreme
Dobro operemo povrće i ogulimo šargarepe, paškanat, celer i krompir. Ne bacamo kore, već ćemo ih kuvati zajedno sa pilećim mesom (zato povrće treba da bude dobro oprano). Beli luk se pritiska nožem i gnječi se, nakon toga se guli i ne seče se.
Najukusnija pileća čorba pravi se sa prazulukom. Za razliku od luka on daje jednu veoma delikatnu aristokratsku slatkoću jelu. To je jedna od tajni lepe pileće čorbe - da se pravi sa prazilukom i paškanatom. Naravno, tokom leta nema prazuluka i tada se pravi sa lukom. Treba da očistite struk praziluka i da ga isečete na dva dela. Jedan deo je onaj prema krajnjim perima i on je zeleniji i tvrd, a drugi deo je ka korenu i praziluk je belji i nežan. Zeleni deo se secka na krupne komade i oni se stavljaju u šerpu zajedno sa korama.
Kada se ova čorba spremala sa lukom, jedna polovina se ubacivala cela u šerpu, a druga polovina luka se odvajala za kasnije u receptu.
U šerpu stavljamo pileće meso i sipamo 2 litre hladne vode. Dodajemo beli luk, prazuluk (zeleni deo naseckan na krupne komade) plus 1 kašičica soli, crni biber (može stavljen i zavezan u malu kesicu od gaze), lovorov list i kore šargarepe, paškanata, krompira (kore celera se ne stavljaju).
Šerpu stavljamo na jaku vatri i kada provri, redukujemo vatri i ostavljamo da se krčka poklopljeno. Periodično pomoću kašika skidamo penu koja se formirala i bacamo je.
Dok se pile kuva, rendamo jednu šargarepu na sitno rende i zajedno sa uljem (možete da zamenite maslacem) propržavamo u tiganju. Tako će se masnoća obojiti u žuto-zlatkastu i to će dati prepoznatljivu boju ovoj čorbi.
Nakon 30 minuta kuvanja pileta već se formirala pena. Tada pomoću rešetkaste kašike vadimo kore, prazuluk, lovorov list i crni biber i bacamo ih. Oni su završili svoj posao i dali su aromu bujonu.
Dodajemo propržene šargarepe u ključali bujon.
Sitno seckamo beli deo prazuluka (ili rendamo na sitno rende jednu polovinu luka) i takođe ih dodajemo u bujon zajedno sa celim drškama peršuna. Ovo je tipično za ovo jelo slojevitost ukusa, jer se začini i aromatično korenje stavlja u različitim etapama u toku kulinarskog procesa.
Kuvanja traje još 20 minuta.
Za to vreme pripremamo povrće tako što ga seckamo na male kockice: paškanat, šargarepe, zelenu i crvenu papriku, krompir i celer.
Kada isteče 20 minuta, vadimo drške peršuna i vadimo pileće meseo. I da ne vi uzavirala gola voda u šerpu - dodajemo povrće naseckano na kockice.
Skidamo kožu, meso kidamo na komade željene veličine i vraćamo piletinu u čorbu.
Probamo da vidimo da li je slano i dodajemo još ako je potrebno (obično je potrebno još otprilike 1 kašičica, ali ipak so je po ukusu) i kuvamo čorbu još 10 minuta.
Dodajemo jednu šaku (može i više) fide i kuvamo dok fida ne bude gotova (obično još 7-10 minuta).
Skidamo čorbu sa vatre i ostavljamo je sa otvorenim poklopcem da se blago ohladi.
Za to vreme u velikoj posudi mutimo jedno jaje sa kiselim mlekom.
Kada se čorba blago ohladila (ali ipak da je vruća) pomoću kutlače uzimamo čorbu i u veoma tankom mlazu dodajemo u kiselo mleko sa jajetom i neprestano mešamo metalnom žicom ili viljuškom u jednom smeru. Nakon toga druga kutlača, treća itd. koliko može da stane u posudu (ali barem 3 kutlače). Cilj je da izjednačimo temperature i da se ne preseče hladna zaprška. Nakon toga ponovo u tankom mlazu vraćamo zapršku u čorbu i ponovo neprestano mešamo i u jednom pravcu.
Čobru sa hladnom zaprškom posipamo sitno naseckanim svežim peršunom i ostavljamo je da se odmori, kako bi se ukusi slili u savršenu harmoniju, ali ni u kakvom slučaju ne stavljamo poklopac na šerpu, zato što postoji opasnost da se preseče. Poklopac se stavlja kada se čorba u potpunosti ohladi.
Serviramo Trakijsku pileću čorbu sa limunovim sokom ili sirćetom i možemo da začinimo sveže mlevenim crnim biberom.
Hvala Vam!