Ren je izuzetno koristan za naše zdravlje. Njegove prednosti su poznate od pamtiveka. Ren mnogo pomaže kod reumatizma. Može se uzimati direktno kao jelo ili upotrebom korena rena.
Sastav rena
Koreni rena sadrže veliku količinu minerala kao što su natrijum, gvožđe, kalijum, magnezijum, kalcijum, fosfor, hlor, sumpor i drugi. Sadrži i vitamine kao što su A, B1, B2, PP, kao i solidnu količinu vitamina C. Ren sadrži i glikozid, sipigrin, koji kada se razdvoje popdsećaju na semenke senfa . Ren proizvodi veliku količinu isparljivih gasova, pa kada stavite ren pored voća, sira, jaja, pa čak i mesa, oni ostaju dugo sveži.
Branje rena
Ren je višegodišnja biljka, ali mu je koren dvogodišnji i najboljeg su ukusa. Bere se krajem oktobra i početkom novembra. Ako se bere kasnije, njegovi koreni postaju veoma krhki. Za sadnju se izdvajaju godišnji koreni. Neki delovi korena se mogu ostaviti u zemlji. Moraju biti dobro umotani da ne zamrznu. Mogu se prekriti slamom, na primer. Tako pokriveni koreni rena traju cele zime.
Skladištenje rena
Ren je pogodan za skladištenje ako u njegovom korenu nema truleži, udubljenja ili pukotina. Treba ih dobro očistiti od prljavštine, ukloniti vrhove i odložiti u podrum, staviti u kutije sa peskom ili na pod podruma staviti pesak i rasporediti ih. Treba ih čuvati u mraku, jer vrlo brzo gube vlagu i suše se na vazduhu.
Sušenje rena
Da biste osušili koren rena, prvo ga morate očistiti od zemlje, a zatim dobro oprati i oljuštiti. Zatim ga narendajte na krupno. Zatim stavite u tiganj i osušite na laganoj vatri. Sušite na temperaturi od 40 do 45 stepeni 2-3 sata. Na sličan način suše se i listovi rena. Moraju biti bez vidljivih oštećenja i moraju se dobro oprati. Međutim, važno je da ih pravilno osušite. Nakon što ih operete, uklonite drške i okačite ih negde da vlaga potpuno nestane. Listovi se seku na male komade i ravnomerno raspoređuju na papir za pečenje. Suše se na istoj temperaturi kao i koren. Razlika je u tome što se listovi mogu sušiti na otvorenom. Ako je lepo vreme, možete ih staviti u hlad, pod nadstrešnicu na papir i sušiti 12 sati. Kada se potpuno osuše, prebacite ih u staklenu posudu u kojoj se čuvaju. Lepo osušen koren rena može se lako samleti mlinom za kafu. Zatim se mleveni ren stavlja u staklene tegle i čuva na hladnom mestu.
Koristite sušeni ren
- Ako dodate 1 kašiku mlevenog praha rena u neku salamuru za turšiju, neće se zamutiti i u njoj se neće pojaviti buđ;
- Ako imate otvorenu teglu ili konzervu u frižideru, ako unutra dodate ren u prahu, neće se formirati buđ;
- Sve ove činjenice se odnose i na listove i na koren;
- Možete dodati sušeni ren u prahu u neke sosove. Ukus je neobičan, ali s druge strane veoma ukusan.
Komentari