Pretpostavljamo da mnogi od vas vole koprivu. Ali da li ste se ikada zapitali šta sadrži kopriva i koliko je korisna? Ovaj članak ima za cilj da vam pokaže korisna svojstva i sadržaj koprive.
Kada dođe proleće, kada se vreme napolju stalno menja, našem telu je potrebna dodatna zaštita koju može da nam pruži kopriva.
Od pamtiveka, kopriva se koristi širom sveta i kod nas za jačanje imuniteta. Međutim, mnogi ljudi ne voli koprivu samo zato što nas peče kada je dodirnemo.
U većini slučajeva kopriva se seče kosom, motikom ili grabuljama, jer se smatra korovom. Međutim, ovo je pogrešan način da se ona koristi i ubere, jer je to jedna od najkorisnijih i čoveku najvrednijih biljaka u proleće. Sadrži ogromnu količinu korisnih i zdravih supstanci.
Kopriva se vekovima koristi za ekstrakciju vlakana koja su kvalitetna i jaka poput pamuka, lana i konoplje. Od ovih vlakana nekada su izrađivali užad, odeću, jedra za brodove itd.
Korisna svojstva i sadržaj koprive
Sveže ubrana kopriva ima oko 3,7% proteina, a sušena 25%, što je višestruko više od sadržaja proteina u svinjskom, junećem mesu i orasima.
U proteinima sadržanih u koprivi ima 20 aminokiselina, od kojih su 8 esencijalne, a to su licin, arginin, tron, valin, metionin, leucin, izoleucin i fenalalalin.
Kopriva sadrži ugljene hidrate /saharozu, glukozu, fruktozu/ 5,5%, vlakna - 7,5%. Lipidi koji sadrže polinezasićene, nezasićene i zasićene masne kiseline su 0,5%.
Kopriva sadrži ogromno bogatstvo vitamina i to - A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B9, C, E, H, K. Najveće antioksidativno dejstvo imaju A i C. Sadržaj vitamina C u koprivi je mnogo veći nego u crnoj ribizli i limunu, a vitamina A je višestruko više od onog što ga sadrži šargarepa.
Kopriva je jedna od retkih biljaka koja sadrži veliku količinu vitamina K, koji ima važnu funkciju za zgrušavanje krvi. U drevnim vremenima koristila se za zaustavljanje svakog krvarenja. Kao što je pomenuto, visok sadržaj svih vitamina B grupe pomaže normalnom funkcionisanju svih sistema u našem telu.
- Kopriva ima izuzetno visok sadržaj gvožđa, što je čini korisnom za održavanje rada sistema krvnih sudova i kod osoba sa anemijom od nedostatka gvožđa;
- Lišće koprive sadrži neke biološki aktivne supstance kao što su hlorofil, flavonoidi, tanini, organske kiseline, glikozidi, fitoncidi itd.;
- Kopriva sadrži i sekretin - ovo je peptidna supstanca koja stimuliše normalno funkcionisanje naše jetre, slezine, kao i digestivnog trakta. Podstiče lučenje digestivnih sokova i enzima.
- Kopriva takođe sadrži još jednu supstancu - fitosterol i beta-sitosterol. Postoje dokazi da snižavaju nivo lošeg holesterola u krvi.
A da biste češće koristili koprivu u svom meniju, potrebni su vam ukusni i korisni recepti:
- bakine čorbe sa koprivom;
- pirinač sa koprivom;
- namaz sa koprivom.
Komentari