Kada jedna žena ima bebu ona mnogo pazi sa tim čime ga hrani. Naša današnja tema je o tome kada i da li med može da se daje bebi. U principu med je mnogo koristan, ali davati med bebi može biti i opasno.
Znate da med može da deluje i kao alergen, zbog toga sa njim treba mnogo da se pazi, ne samo za bebu, nego i za odrasle. Davati med vašoj bebi ranije nego što treba je opasno, zato što to može da izazove mnogo problema vašoj bebi.
Istina je da je med koristan, jača imunitet, ali bebi med treba da se daje nakon napunjenih godinu dana. Međutim, nije reč samo o pravom i čistom medu, nego i o onoj hrani za bebe koja ga sadrži. Ako ona uzme med pre nego što je napunila godinu dana, to može da dovede do ozbiljnih posledica.
Potencijalne štete davanja meda bebi ispod jedne godine
- Ako dajete med bebi koja nije napunila 1 godinu to može da dovede do botulizma. To je bolest koja zahvata sistem organa za varenje kod bebe. A sama bolest nastaje putem specifične bakterije. Ova bakterija može da se nađe i u medu. Iz tog razloga za jednu bebu koja nema godinu dana on je mnogo opasan. Simptomi ove bolesti mogu da budu zatvor, nema želje za sisanjem, mnogo tih plač. Generalno, botulizam je trovanje hranom za koje je kriv med;
- Ako bebi koja nije napunila godinu dana dajete med može da ošteti zubiće koji još uvek nisu nikli. Kada počinjete da hranite vašu bebu nečim drugačijim od majčinog mleka, vi ga podležete stresu. To je zbog činjenice što su navikle na majčino mleko i kada počnete da im dajete hranu različitog ukusa i izgleda, one se stresiraju. Većina majki kada dete odbija da se hrani pireima za bebe, dodaje šećer ili med kako bi dodale dodatan ukus inače bezukusnom pireu. To ne sme da se radi, zato što i šećer i med štete zubićima koji još uvek nisu nikli, zato što uništavaju njihovu gleđ, dovode ih do karijesa koji će se pojaviti u kasnijoj etapi;
Davanje meda bebi koja je napunila godinu dana
Nakon što je dete već napunilo godinu dana, njegov sistem organa za varenje je razvijeniji. Pre nego što napuni godinu dana bebin sistem organa za varenje nije bio sposoban da proizvodi kiseline u želucu, a nakon što već ima godinu dana, to je moguće. Te kiseline pomažu da se ukloni bakterija koje uzrokuje butolin koji se nalazi u medu.
Dobro bi bilo kada počnete da dajete med bebi da on ne bude u velikim dozama. Kao što smo već rekli, med je alergen i zbog toga sa njim treba da se pazi. Treba da se počne u malim dozama i da se pažljivo gleda kakva će biti reakcija krhhkog dečijeg organizma.
Treba da se izbegava davanje bebi napitaka sa medom, proizvoda od testa u kojima ima meda i dr. zato što čak i nakon što su prošli neku obradu oni imaju toksine od meda u svom sastavu.
Komentari