Sojin protein se pravi od zrna soje koja su odmašćena i kojima je uklonjena ljuska. Ova zrnase zatim pretvaraju u tri vrste visokoproteinskih proizvoda, i to - sojin izolat, sojin koncentrat i soja u prahu.
Protein koji je napravljen od soje ima visok sadržaj proteina, oko 90%. U ovom savetu ćemo saznati da li je sojin protein koristan ili ne. Prvo, da vidimo da li je sojin protein koristan za muškarce:
Da li je sojin protein koristan za muškarce?
Postoje teorije da izoflavoni soje, koji su fitoestrogeni, mogu ometati sintezu testosterona i značajno povećati nivoe estrogena.
Ili, ukratko rečeno – mogu da učine muškarca malo ženstvenijim, da tako kažemo. Iz tog razloga, većina muškaraca izbegava konzumaciju soje.
Da li sojini proteini pomažu u povećanju estrogena?
Kao što smo već rekli, izoflavoni soje su fitoestrogeni - ovi sastojci mogu u velikoj meri pomoći ženama koje imaju hormonski disbalans ili kada uđu u menopauzu.
Uprkos ovoj činjenici, prema istraživanjima na sojinim proteinima, sojini izoflavoni nemaju dovoljnu količinu estrogene aktivnosti kod žena.
Soja je jedan od najbogatijih izvora biljnih estrogena i može se naći u mnogim dodacima ishrani pored proteina.
Mitovi o soji
Postoji i nekoliko mitova o soji, a evo ih:
Soja može izazvati rak dojke - ovaj mit je povezan sa sojom i izoflavonima u njoj. Ovaj mit je lažan, jer prema studiji, soja može smanjiti pojavu drugog raka dojke ako ste nekada patili od ove bolesti;
Neki ljudi brinu da konzumacija soje može ometati normalno funkcionisanje štitaste žlezde. Postoji studija koja kaže da žene koje konzumiraju više soje imaju više lučenja tiroidnog hormona, a to može značiti da je štitna žlezda značajno smanjila svoj rad.
Komentari