Pavlaka je jedan od najpoznatijih sastojaka bez kojeg je savremeno kuvanje nemoguće. Proiyvod pavlaka se dobija od nehomogenizovanog mleka sa velikom količinom masti u svom sastavu.
Pavlaka se obično pravi od fermentisanog ili svežeg mleka. Široko se koristi u klasičnim konditorskim receptima. Međutim, pavlaka postoji i u različitim drugim vrstama kao:
- pavlaka u prahu;
- pavlaka na biljnoj bazi;
- slatka pavlaka;
- pavlaka za kuvanje;
Najrasprostranjenija i najkorišćenija vrsta pavlake je kisela pavlaka, a razlog tome je što njen ukus podseća na kiselo mleko.
Šta je kisela pavlaka
Primena kisele pavlake je raznovrsna, jer je pogodan sastojak i za slana i za slatka jela.
Sadržaj masti u kiseloj pavlaci je visok, oko 25-30%. Ova vrsta pavlake se dobija tokom procesa acidifikacije (kiseljenja) bakterija.
Kisela pavlaka se razlikuje od drugih vrsta po tome što po konzistenciji i ukusu podseća na kiselo mleko. To je zbog činjenice da se tokom proizvodnje fermentira istim bakterijama koje se koriste za pravljenje kiselog mleka.
Više je slanog nego slatkog ukusa. Na tržištu je kisela pavlaka dostupna u različitim procentima sadržaja masti, što takođe određuje nivo njene gustine.
Kisela pavlaka je ukusan dodatak raznim jelima - od supa, preko čizkejka, do mlečnih salata itd. Takođe je glavni sastojak u pravljenju klasičnih sosova za špagete i drugih jela od testenina.
Ako volite da pripremate različite recepte sa kiselom pavlakom, predlažemo da isprobate naše recepte za:
- palačinke sa kiselom pavlakom;
- mafini sa kiselom pavlakom;
- torte sa kiselom pavlakom;
Komentari