Kefir je napitak od fermentisanog mleka koji se može napraviti od bilo koje vrste mleka — kozjeg, kravljeg, kokosovog, pirinčanog, sojinog, ovčijeg.
Kefir sadrži 10 g ugljenih hidrata, 8 g mlečne masti, 8 g proteina, 4 g minerala, vitamina i drugih komponenti u jednoj čaši (oko 200 ml).
Kalcijum je esencijalni mineral koji podržava naš životni ciklus. Možemo da zadovoljimo četvrtinu ili 25% dnevnih potreba za kalcijumom konzumiranjem čaše kefira dnevno, koji sadrži oko 250 mg kalcijuma.
Kefir sadrži fosfornu komponentu, koja nije česta u pojedinim vrstama hrane. Opet slično kalcijumu, šolja kefira sadrži četvrtinu ili 25% dnevne potrebe za kalcijumom.
Folna kiselina, koja je važna kao i fosfor, nalazi se u kefiru, iako u malim količinama.
Magnezijum, koji je jedan od najkorisnijih minerala za efikasno funkcionisanje imunog sistema, a može se obezbediti 10% naše dnevne potrebe u čaši kefira.
Kefir sadrži vitamine A, B2 i B12. Iako ne sadrži velike količine vitamina A i B2, sadrži velike količine B12, izuzetno važnog tipa vitamina za jačanje imunog sistema.
Jedna i po šolja kefira svakog dana osigurava da zadovoljite svoje dnevne potrebe za vitaminom B12.
Međutim, kefir nije proizvod koji se može konzumirati pojedinačno. Drugim rečima, nije moguće preživeti samo kada konzumirate kefir.
Morate da unosite mnoge druge vitamine i minerale koje kefir sam ne može da obezbedi. Međutim, kao dopuna ishrani, preporučuje se da se obezbedi u svakom domu.
Pogledajte kako se pravi domaći kefir.
Komentari