Šargarepa je veoma ukusno povrće, koje sa zadovoljstvom konzumiraju i deca i odrasli bilo da je sirova, pečena, kuvana ili u obliku pirea od šargarepe. Šargarepa ima odlična hranljiva, ukusna, dijetetska, pa čak i lekovita svojstva, koja su bile poznata još starim Grcima.
Hipokrat je prepisivao šargarepu kao prirodni lek za ublažavanje bolova i kao lek protiv upala, ali i kao lek protiv kašlja, kokošijeg slepila i krvarenja.
Šta to čini šargarepu tako jedinstvenom? Ovo narandžasto povrće sadrži invertni šećer, pektin i lecitin. Ali, glavni ponos šargarepe su vitamini - pre svega, karotin (provitamin A), vitamini B1, B2, PP i C.
U šargarepi možete pronaći i mnogo enzima, eteričnih ulja, terpena, minerala - kalijum, natrijum, magnezijum, fosfor, jod, kao i mikroelemente mangan i bakar. Šargarepa je najbogatija karotenom, koji joj daje jarku crveno-narandžastu boju.
Smatra se da je šargarepa gajena od stanovnika drevne centralne Azije još pre oko 5000 godina. U to vreme one su bile bele, roze, žute, ljubičaste i crne, ali ne i narandžaste. Narandžasta šargarepa proizvedena je u 16. veku od strane holandskih baštovana.
Danas šargarepa ima široku upotrebu u kulinarstvu. Ona je čest gost na našem meniju u obliku salata sa šargarepmo. Ali, ne treba da propustite da probate i neki od recepata za džem od šargarepe ili možda kolače od šargarepe, a posebno vam preporučujemo u Portugalu veoma popularnu marmeladu od šargarepe.
Komentari